Ratio Rate, Unit Rate, Ratio Table

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is a UNIT RATE?
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fill in the missing number into the ratio table
55
3
10
11
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Use the ratio table to find the UNIT RATE with the specified units
$ 0.99
song
$ 1.98
$ 3.96
$ 5.94
cost
hours
gallons
$ 1.01
$ 0
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Use the ratio table to find the UNIT RATE with the specified units
$ 0.99
song
$ 1.98
$ 3.96
$ 5.94
cost
hours
gallons
$ 1.01
$ 0
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratio and Unit Rate

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio and Rate Review

Quiz
•
6th Grade - University
19 questions
Ratio, Unit Rate and Proportional

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratio Rate Unit Rate Review

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Topic 6: Understand and Use Ratio and Rate

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio Rate Better Deal

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade