You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Is It Rate, Unit Rate or Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles. What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
12 : 4
2 to 6
1 : 3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.
5 hours per dog
5 dogs per hour
320 dogs per hour
not here
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
What is a rate for this graph?
20 minutes per 6 miles
60 minutes per 12 miles
80 minutes per 24 miles
100 minutes per 24 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A unit rate is a ratio in which the second quantity is 1.
True
False
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade