Review Functions Unit Rates and Equations
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+9
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph below shows that the cost of bananas depends on the number of pounds purchased. What is the unit rate (PRICE OF 1) banana?
$5.00 per pound
$1.25 per pound
$1.00 per pound
$0.80 per pound
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sarah has been keeping track of how many hours she practices basketball each week and thinks that the percentage of free throws she makes during practice improves the more she practices. To check this, she makes a graph comparing the number of hours she practices each week with the percentage of free throws she makes each week. Based on what she learned in her Algebra class, she realizes that her graph represents a function. Which of these could be Sarah’s graph?
A
B
C
D
Tags
CCSS.8.EE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which set of ordered pairs does NOT represent a function?
{(1, 2), (1, 3), (1, 4)}
{(2, 3), (3, 3), (4, 3)}
{(2, 2), (3, 3), (4, 4)}
{(0, 0), (1, 3), (2, 6)}
Tags
CCSS.8.F.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In which graph is y not a function of x?
A
B
C
D
Tags
NC.8.F.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A system of equations is shown below. y = 2x - 9 y = x + 3 What is the solution to the system of equations?
(-1, 4)
(4, -1)
(12, 15)
(15, 12)
Tags
NC.8.EE.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement is true about the system of equations shown below? y = 6x + 4 y = 2(3x + 2)
The solution is ((-1 2/3), 0).
The solution is ((0, 0)).
There is no solution.
There are infinite solutions.
Tags
NC.8.EE.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which graph represents a linear function?
A
B
C
D
Tags
CCSS.8.F.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Super easy quiz
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Rational Function
Quiz
•
11th Grade
11 questions
Algebra: Solving Linear Equations
Quiz
•
University
10 questions
Geometry: Reflections & Translations
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Mental Maths 3
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
OPERATIONS ON SETS
Quiz
•
7th Grade
10 questions
THREE DIMENSIONAL GEOMETRY
Quiz
•
11th Grade
10 questions
MATHS 10 REVISION 3
Quiz
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
