Ratio and Unit Price

Ratio and Unit Price

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 7th Grade

15 Qs

SN Lesson 6

SN Lesson 6

8th Grade

10 Qs

1.6 Solve Proportional Relationships

1.6 Solve Proportional Relationships

6th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Ratios & Proportions - Vocabulary

Ratios & Proportions - Vocabulary

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratio and Unit Price

Ratio and Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

two ratios that express the same relationship between numbers

Proportion

Equivalent Ratios

Unit Rates

Ratios

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

a comparison of two quantities with different units by division

Rate

Equivalent Ratios

Unit Rates

Ratios

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

a table with numbers that have the same ratio

Proportion Table

Ratio Table

Unit Rates Table

Equivalent Table

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Complete the ratio tables by selecting the two numbers that belong in the table.

10 and 12

10 and 100

5 and 80

10 and 80

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Select the correct vocabulary words for this definition:              a comparison between two quantities, in which for every A units of one quantity, there are B units of another quantity

unit rate

customary system

ratio

equivalent ratio

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Select the correct vocabulary words for this definition:    a rate in which the first quantity is compared to 1 unit of the second quantity

unit rate

customary system

ratio

equivalent ratio

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Snacks and More sells a 3-pound bag of mixed nuts for $17.25. Healthy Snacking sells a 2.5-pound bag of mixed nuts for $13.75. What is the unit price at Snacks and More? What is the unit price at Healthy Snacking?

$5.00 per pound and $5.50 per pound

$5.75 per pound and $5.50 per pound

$5.75 per pound and $5.25 per pound

$5.25 per pound and $5.50 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?