What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
60 miles per hour
30 miles per hour
120 miles per hour
90 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate, in hours worked per day, of the table?
hour worked a day
hour worked for 6 days
hours worked for 12 days
hours worked a day
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate of the table?
$1.05
$0.15
$15.00
$0.35
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal?
Sargento Cheese Slices
$2.48 for 10 slices
OR
Velveeta Cheese Slices
$3.18 for 12 slices
Sargento
Velvetta
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x = 50 students
x = 25 students
x = 875 students
x = 35 students
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x = 5
x = 10
x = 45
x = 50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
2.7 Equations in y=mx form

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Proportional/Non Proportional and Functions Mini Assessment

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Multiplying Decimals

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Multiply Decimals

Quiz
•
4th - 7th Grade
14 questions
7.RP.2

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate (Solving Word Problems)

Quiz
•
5th - 6th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Interpret the meaning of Slope from a Graph

Quiz
•
8th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Math review

Quiz
•
4th Grade