Unit Rates

Unit Rates

4th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.RP.2

7.RP.2

6th - 7th Grade

14 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Rate (Solving Word Problems)

Rate (Solving Word Problems)

5th - 6th Grade

10 Qs

7.4A

7.4A

7th Grade

10 Qs

7.4A Proportions

7.4A Proportions

7th - 9th Grade

11 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Interpret the meaning of Slope from a Graph

Interpret the meaning of Slope from a Graph

8th - 10th Grade

12 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?

60 miles per hour

30 miles per hour

120 miles per hour

90 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate, in hours worked per day, of the table?

hour worked a day

hour worked for 6 days

hours worked for 12 days

hours worked a day

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of the table?

$1.05

$0.15

$15.00

$0.35

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Sargento Cheese Slices
$2.48 for 10 slices
OR
Velveeta Cheese Slices
$3.18 for 12 slices

Sargento

Velvetta

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

x = 50 students

x = 25 students

x = 875 students

x = 35 students

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

x = 5

x = 10

x = 45

x = 50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?