Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rate #2

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Ratio Rate Unit Rate Vocabulary

Quiz
•
6th - 8th Grade
19 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade