Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade - University

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

Unit Rates & Equivalent Ratios

Unit Rates & Equivalent Ratios

7th Grade

17 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Problem Solving About Rate and Unit Rate

Problem Solving About Rate and Unit Rate

7th Grade - University

13 Qs

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
5:12
7:12
5:7
7:5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

20 pencils

24 pencils

96 pencils

48 pencils

20 pencils

24 pencils

96 pencils

48 pencils

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?