Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio and Proportion Race

Ratio and Proportion Race

6th - 7th Grade

14 Qs

STAAR Review Part 1 7th

STAAR Review Part 1 7th

7th Grade

18 Qs

PROFIT LOSS DISCOUNT

PROFIT LOSS DISCOUNT

University

10 Qs

HTAC MATHEMATICS 9 QUIZ BEE

HTAC MATHEMATICS 9 QUIZ BEE

9th Grade

11 Qs

Solve 2-step equations with integers

Solve 2-step equations with integers

7th - 8th Grade

12 Qs

Percents

Percents

6th - 8th Grade

13 Qs

STAT 26 Quiz Test about a Population Mean

STAT 26 Quiz Test about a Population Mean

University

10 Qs

slope quiz review

slope quiz review

6th - 8th Grade

13 Qs

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

a
b
c
d

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

a
b
c
d

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

a
b
c
d

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

a
b
c
d

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

5:12
7:12
5:7
7:5

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

20 pencils

24 pencils

96 pencils

48 pencils

20 pencils

24 pencils

96 pencils

48 pencils

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?