Proportional Relationships and Ratios Quiz

Proportional Relationships and Ratios Quiz

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Ratios 7th Grade

Unit Rates and Ratios 7th Grade

7th Grade

15 Qs

Calculate Slope: Constant Rate of Change Challenges

Calculate Slope: Constant Rate of Change Challenges

8th Grade - University

10 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

7th Grade

15 Qs

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

2022 Time Speed and Distance

2022 Time Speed and Distance

University

10 Qs

5.5 Study Guide - Graphs of Proportional Relationships

5.5 Study Guide - Graphs of Proportional Relationships

7th Grade

13 Qs

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

7th Grade

15 Qs

Proportional Relationships and Ratios Quiz

Proportional Relationships and Ratios Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Nicolette Naticchione

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 4 cups of flour for every 2 cups of sugar. What is the constant of proportionality between flour and sugar?

1

2

0.5

4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 notebooks cost $15, what is the unit rate in dollars per notebook?

$2

$3

$4

$5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

30 mph

50 mph

60 mph

90 mph

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following represents a proportional relationship?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the ratio of boys to girls in a class is 3:5, which of the following is an equivalent ratio?

6:10

9:12

12:15

15:20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A machine produces 240 widgets in 8 hours. What is the unit rate of production in widgets per hour?

20 widgets/hour

25 widgets/hour

30 widgets/hour

35 widgets/hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?