Rate or Unit Rate or Ratio

Rate or Unit Rate or Ratio

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate #1

Unit Rate #1

6th - 7th Grade

11 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Rate or Unit Rate or Ratio

Rate or Unit Rate or Ratio

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles.  What is the ratio of triangles to squares? Simplify.

12 : 4

2 to 6

1 : 3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is a UNIT RATE?

10 miles / 2 hours

$6 for each hour

1 box / $3

15 pounds every 5 servings

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar

6 cookies per dollar

9 cookies per dollar

1/9 dollars per cookie

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

$31

$39

$2,511

$34

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.

5 hours per dog

5 dogs per hour

320 dogs per hour

not here

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.

numerator

bottom number

fraction

denominator

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?