Ratios, Ratios, and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of 624 calories in 3 servings.
872 calories per serving
208 calories per serving
624 calories per serving
621 calories per serving
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
$25.97 for 8 boxes
$3.24 per box
$.31 per box
$3.25 per box
$3 per box
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
A (a) is a type of ratio that compares quantities with different units of measure. Such as comparing miles and minutes or dollars and hours. A (b) is a comparison to ONE unit, such as miles per minute or dollars per hour. To solve any unit rate problem, you must determine the amount for 1.
rate
unit rate
ratio
fraction
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
irections: Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a)
7 penguins for $126.00 ________ each
$18
$24
$4
$10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a) 11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios and Proportions Quiz

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Chapter 3 Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade