Representing Ratios and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade