Representing Ratios and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following ratios is NOT equivalent to the other two?
1 : 2
2 to 1
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In Alana's math class, there are 12 boys and 13 girls. What is the ratio of boys to girls?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fernando bought 5 pencils for $1.00. What is the unit price per pencil?
$0.20
$0.50
$0.95
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Davita can jog 2,000 feet in 4 minutes. If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 8 minutes?
2,000 feet
3,000 feet
4,000 feet
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?
3 busses
10 busses
13 busses
18 busses
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement is true about the table ?
The ratio of flutes to saxophones is 13 to 27
The ratio of trumpets to all instruments is 9:59
The number of trumpets to flutes is 27:9
The number of Drums to total instruments is 10/49
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Compares 2 quantities of DIFFERENT units
rate
ratio
unit rate
unit price
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
19 questions
Ratio, Rate, Unit Rate and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Proportions Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Intro to Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
19 questions
Topic 5 Rates and Ratio

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Applying Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Rates and Ratio Practice

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Combined Rates Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade