You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Ratios Rates and Unit Rates Representations

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio of
20 to 25
to 5
to 5
to 5
to 5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
6.
DRAW QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the ratio relationship between the number of gift bags made and the number of bows used. Complete the missing values in the table.
Answer explanation
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The price of 5 pounds of apples is $8.10. What is the price per pound?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade