Ratios and Unit Price Review

Ratios and Unit Price Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Introduction to ratios and rates

Introduction to ratios and rates

7th Grade

18 Qs

7R Unit 5 RRP Quiz Review

7R Unit 5 RRP Quiz Review

7th Grade

21 Qs

unit rate and better buys

unit rate and better buys

6th - 8th Grade

20 Qs

Quiz 1 - Retake2

Quiz 1 - Retake2

7th Grade

16 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

25 Qs

OL Measurement

OL Measurement

6th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Price Review

Ratios and Unit Price Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?

$1.00 per bar

$2.00 per bar

$0.50 per bar

$0.25 per bar

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If a dozen doughnuts cost $3.00, what would 1 doughnut cost?

doughnuts would cost $0.15

doughnuts would cost $0.25

doughnuts would cost $0.30

doughnuts would cost $1.15

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cookie recipe calls for 3 cups of flour and 2 cups of chocolate chips. What is the ratio of cups of chocolate chips to cups of flour?

3 : 2

3 to 2

6 : 4

2 : 3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which sentence accurately represents the following ratio:

The ratio of moons to suns is 4 to 8

There are 4 moons for every 8 suns

There are 4 moons for every 2 suns

The ratio of suns to moons is 2:1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz.

or

Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Goldfish

Cheez-its

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

A unit rate is a ratio in which the second quantity is 1.

True

False

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?