Solving Unit Rate Questions with Fractions

Solving Unit Rate Questions with Fractions

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Linear Equations

Linear Equations

8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit 2 Review Quiz

Unit 2 Review Quiz

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Finding the Unit Rate with Fractions

Finding the Unit Rate with Fractions

7th Grade

15 Qs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

8th Grade

12 Qs

Solving Unit Rate Questions with Fractions

Solving Unit Rate Questions with Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.1, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate if 3/4 of a gallon of paint costs $6?

$7 per gallon

$8 per gallon

$5 per gallon

$10 per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 7/10 of a mile on 1/5 of a gallon of gas.

What is the unit rate in miles per gallon?

2.5

1.8

3.5

4.2

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Doritos $4.39 for 11.5 oz. 
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.


Find the unit price of each and choose the better deal.

Doritos

Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

LABELLING QUESTION

1 min • 1 pt

You can buy 5 stickers for $3. Write a proportion that gives the cost c if you buy 12 stickers.

a
b
c
d

$3

c

5 stickers

12 stickers

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jane put a 12 inch tall bucket under a leak in her sink.  The bucket fills at a constant rate of 1/2 inch every 1/6 of an hour.  How many hours will it take to fill the bucket?

1/12

2/3

3

4

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?