Solving Unit Rate Questions with Fractions

Solving Unit Rate Questions with Fractions

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

6th - 7th Grade

13 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Linear Equations

Linear Equations

8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Solving Unit Rate Questions with Fractions

Solving Unit Rate Questions with Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate if 3/4 of a gallon of paint costs $6?

$7 per gallon

$8 per gallon

$5 per gallon

$10 per gallon

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 7/10 of a mile on 1/5 of a gallon of gas.

What is the unit rate in miles per gallon?

2.5

1.8

3.5

4.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Doritos $4.39 for 11.5 oz. 
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.


Find the unit price of each and choose the better deal.

Doritos

Cheetos

4.

LABELLING QUESTION

1 min • 1 pt

You can buy 5 stickers for $3. Write a proportion that gives the cost c if you buy 12 stickers.

a
b
c
d

12 stickers

$3

c

5 stickers

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jane put a 12 inch tall bucket under a leak in her sink.  The bucket fills at a constant rate of 1/2 inch every 1/6 of an hour.  How many hours will it take to fill the bucket?

1/12

2/3

3

4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?