Solving Unit Rate Questions with Fractions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate if 3/4 of a gallon of paint costs $6?
$7 per gallon
$8 per gallon
$5 per gallon
$10 per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 7/10 of a mile on 1/5 of a gallon of gas.
What is the unit rate in miles per gallon?
2.5
1.8
3.5
4.2
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Doritos $4.39 for 11.5 oz.
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
LABELLING QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 5 stickers for $3. Write a proportion that gives the cost c if you buy 12 stickers.
$3
c
5 stickers
12 stickers
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
D
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
D
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jane put a 12 inch tall bucket under a leak in her sink. The bucket fills at a constant rate of 1/2 inch every 1/6 of an hour. How many hours will it take to fill the bucket?
1/12
2/3
3
4
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate from Graphs

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade