What is the unit rate if 3/4 of a gallon of paint costs $6?
Solving Unit Rate Questions with Fractions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$7 per gallon
$8 per gallon
$5 per gallon
$10 per gallon
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 7/10 of a mile on 1/5 of a gallon of gas.
What is the unit rate in miles per gallon?
2.5
1.8
3.5
4.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Doritos $4.39 for 11.5 oz.
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
4.
LABELLING QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 5 stickers for $3. Write a proportion that gives the cost c if you buy 12 stickers.
12 stickers
$3
c
5 stickers
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jane put a 12 inch tall bucket under a leak in her sink. The bucket fills at a constant rate of 1/2 inch every 1/6 of an hour. How many hours will it take to fill the bucket?
1/12
2/3
3
4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate from Graphs

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates and Word Problems: Grade 7 Challenge

Quiz
•
7th Grade - University
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade