Solving Equations with Variables

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the third step in solving a Multi-Step Equation with variables on both sides.
Distribute
Combine like terms on each side of the equal sign
Move the variable
Solve for the variable
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the second step in solving a Multi-Step Equation with variables on both sides.
Distribute
Combine like terms on each side of the equal sign
Move the variable
Solve for the variable
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
The objective when solving an equation is to....
isolate the variable.
check the solution.
guess and check.
Combine Like Terms.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
In order to solve an equation, we must get variables on one side of an equation, and constants on the opposite side.
False
True
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 12 pts
The goal when solving an equation is to....
isolate the variable.
check the solution.
guess and check.
Combine Like Terms.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. Which equations could be used to determine how many rides you would need to go on for both fairs to be of equal value?
15x + 2.5 = 10x + 3
15 + 2.5x = 10 + 3x
15 - 2.5x = 10
15 - 10 = 2.5x + 3x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Select the situation that could be modeled by: 120 + 25x = 45x.
John bought a car radio for $120 and speakers for $25 each. Joe bought a radio for $45. They each paid the same. How much did they spend?
George charges a flat fee of $120 to mow a lawn plus $25 an hour. Greg charges $45 a hour to mow a lawn. After how many hours do they make the same amount?
Lisa pays $120 for each purse she buys plus an additional $25 to have them personalized. Lauren pays $45 for each purse she buys. How many purses must they buy for the amount they spent to be the same?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Steps Multi-Step Equations

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Multi-Variable Equations Solving for One Variable

Quiz
•
8th Grade - University
14 questions
Solving Equations - Variables on both sides

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Solving Two-Step and Distributive Equations

Quiz
•
8th Grade - University
13 questions
Solving Equations With Variables on Both Sides

Quiz
•
9th Grade
13 questions
Solve Equations with Distribution and Combine Like Terms

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Solving 1 and 2 step equations

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Multi-Step Equations

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade