Your new job is at the Custom T Shop, where T Shirts are printed to order. For each order, Custom T Shop charges $8 per shirt plus a one time set up fee of $15, represented by the equation y=8x+15
How much would 50 shirts cost?
Standard Form of Linear Equation Word Problem
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your new job is at the Custom T Shop, where T Shirts are printed to order. For each order, Custom T Shop charges $8 per shirt plus a one time set up fee of $15, represented by the equation y=8x+15
How much would 50 shirts cost?
y= 40
y= 400
y= 415
y= 65
y= 390
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
During the homecoming event, Benjamin, Ava, and Hannah from the booster club managed to raise $708 by selling t-shirts. Small t-shirts were sold for $12 and large t-shirts were sold for $14. If x represents the number of small t-shirts and y represents the number of large t-shirts, which equation represents this scenario?
12x + 14y = 708
14x + 12y = 708
708x + 14y = 12
12x + 708y = 14
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
During the school's homecoming event, Maya, Avery, and Scarlett were part of the booster club that managed to raise $708 by selling T-shirts. They sold small T-shirts for $12 each and large T-shirts for $14 each. If we denote the number of small t-shirts sold as x and large t-shirts as y, which equation represents this scenario?
12x + 14y = 708
14x + 12y = 708
708x + 14y = 12
12x + 708y = 14
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Daniel went to a fruit market where he found that oranges cost $4 per pound and bananas cost $2 per pound. He bought some oranges and bananas and the total cost was $28.
If "x" represents the pounds of oranges Daniel bought and "y" represents the pounds of bananas, which equation models this situation?
2x + 4y = 28
4x + 2y = 28
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jackson went to a fruit market where he found that oranges are $4 per pound and bananas are $2 per pound. He has a total of $28 to spend. The situation can be represented by the equation: 4x + 2y = 28 If Jackson decides to buy 3 pounds of oranges, how many pounds of bananas can he buy with the remaining money?
6 pounds
8 pounds
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Zoe went to a store where hats are priced at $10 each and gloves are priced at $5 each. She bought some hats and gloves and the total bill came to $30. If we let "x" represent the number of hats Zoe bought and "y" represent the number of gloves, which equation would represent this situation?
10x + 5y = 30
5x + 10y = 30
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The same situation -- Hats are $10 each and gloves are $5 each for a total of $30.
The equation is: 10x + 5y = 30
How many hats can you buy if you got 2 sets of gloves?
2 hats
4 hats
15 questions
Linear Functions
Quiz
•
7th - 9th Grade
13 questions
solving Systems (elimination, substitution)
Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Writing Linear Equations from Word Problems
Quiz
•
7th - 10th Grade
17 questions
PSAT MATH PRACTICE
Quiz
•
8th - 11th Grade
12 questions
Writing Linear Equations
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
PSAT - No calculator #1
Quiz
•
9th - 11th Grade
10 questions
Writing Systems of Equations Through Word Problems
Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Graphing Standard Form
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?
Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review
Quiz
•
8th - 9th Grade