Equations Variables Both Sides Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. Which equations could be used to determine how many rides you would need to go on for both fairs to be of equal value?
15x + 2.5 = 10x + 3
15 - 2.5x = 10 - 3x
15 + 2.5x = 10 + 3x
15 - 10 = 2.5x + 3x
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which situation best represents the following equation? 25 + .05x = 50 + .01x
There are two cell phone companies that charge based on the number of minutes used each month, x. Cellular One charges $50 plus 5 cents per minute. Cellular Plus charges $25 plus 1 cent per minute. How many minutes can be used in one month to make the two companies charge the same amount?
There are two cell phone companies that charge based on the number of minutes used each month, x. Cellular One charges $25 plus $5 per minute. Cellular Plus charges $50 plus $1 per minute. How many minutes can be used in one month to make the two companies charge the same amount?
There are two cell phone companies that charge based on the number of minutes used each month, x. Cellular One charges $25 plus 5 cents per minute. Cellular Plus charges $50. How many minutes can be used in one month to make the two companies charge the same amount?
There are two cell phone companies that charge based on the number of minutes used each month, x. Cellular One charges $25 plus 5 cents per minute. Cellular Plus charges $50 plus 1 cent per minute. How many minutes can be used in one month to make the two companies charge the same amount?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which situation best represents the following equation? 8.50x > 1000 + 2.50x
Jose owns the local Comic Store. He sells comics for $8.50 each. His cost each month is $1,000 plus $2.50 per comic. How many comics, x, must he sell each month to make a profit?
Jose owns the local Comic Store. He sells comics for $2.50 each. His cost each month is $1,000 plus $8.50 per comic. How many comics, x, must he sell each month to make a profit?
Jose owns the local Comic Store. He sells comics for $2.50 each. His cost each month is $1,000 plus $2.50 per comic. How many comics, x, must he sell each month to make a profit?
Jose owns the local Comic Store. He sells comics for $8.50 each. His cost each month is $1,000. How many comics, x, must he sell each month to make a profit?
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
John and Jane went to a bakery to get cookies for a party. Jane bought x cookies that were $3 each. John bought x cookies that were on sale for $1 plus he got a small cake for $10.00. If John and Jane both spent the same amount of money, which equation shows how many cookies, x, they purchased.
3x = x + 10
x = 3x + 10
3x + x = 10
3x + x + 10 = 0
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mary has been offered two jobs. Job A has a starting salary of $36,000 and a raise of $1500 every year. Job B has a starting salary of $29,000 and a raise of $2500 every year. In how many years would Mary's salary be the same at both companies. What would that salary be?
8 years; $46500
7 years; $45600
8 years; $45600
7 years; $46500
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1
-1
2
No Solution
Tags
8.EE. 7
7.
LABELLING QUESTION
1 min • 1 pt
3x + 10 + 2x = 2 (x + 8)
5x + 10 = 2x + 16
What is the next step? Drag the correct part under the equation. Be sure to put the one labeled left on the left.
/2x (left side)
-2x (left side)
/2x (right side)
-2x (right side)
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Solving systems of equations by substitution_1
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Math 10C Labelling Right Triangles
Quiz
•
8th - 11th Grade
15 questions
Final Exam Game
Quiz
•
University
20 questions
Research Methodology Test
Quiz
•
University
20 questions
12 Data Handling
Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
Year 11 - Diagnostic Test
Quiz
•
10th Grade
20 questions
T1 Perimeter and Area
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Supplementary angles
Quiz
•
7th - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th U4L11 On Both of the Lines
Quiz
•
8th Grade
33 questions
Algebra 1 Semester 1 Final 2025
Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
