Systems of Equations of Word Problems

Systems of Equations of Word Problems

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

System of Equations Review

System of Equations Review

8th - 12th Grade

20 Qs

Solve Systems of Equations

Solve Systems of Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

Identifying Solutions of Systems of Linear Equations

Identifying Solutions of Systems of Linear Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

System of Equations

System of Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

Systems of Functions

Systems of Functions

8th - 9th Grade

20 Qs

Systems of Linear Equations

Systems of Linear Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

11th Grade

20 Qs

Systems of Equations of Word Problems

Systems of Equations of Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of 5 squash and 2 zucchini is $1.32. Three squash and 1 zucchini cost $0.75. Write a system of equations.

5q + 2z = 1.32
1z = 0.75

5q + 2z = 1.32
3q + 1z = 0.75

q + z = 1.32
q + z = 0.75

5q + 2z = 0.75
3q + 1z = 1.32

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alexandra finds that she can give 3 haircuts and 2 hair dyes in 315 minutes. Giving 2 haircuts and 4 hair dyes takes 450 minutes. Which system of equations represents the situation?

3x + 2y = 315

2x + 4y = 450

3x + 2y = 450

2x + 4y = 315

2x + 2y = 315

3x + 4y = 450

3x - 2y = 315

2x - 4y = 450

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nancy went to Ramey's to buy groceries.  On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13.  On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50.  Which system of equations represents the situation?

4x + 6y = 3
13.5x - 13y = 6

x + y = 4
x - y = 6

4x + 6y = 13
3x + 7y = 13.5

4x - 6y = 13
3x - 7y = 13.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Last season two running backs on the WCHS football team rushed a combined total of 1550 yards.  One rushed 4 times as many yards as the other.  Let x and y represent the number of yards each individual player rushed. Which system of equations could be used? 

x + y = 1550
y  = 4x

x + y = 1550
y = x + 4

y - x = 1550
y = 4x

y = 1550 + x
y = x + 4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Chase is running a concession stand at a WCHS soccer game. He sells nachos and sodas. Nachos cost $1.50 each and sodas cost $0.50 each. At the end of the game, Chase made a total of $78.50 and sold a total of 87 nachos and sodas combined. How much of each item did he sell?

35 nachos, 52 sodas

18 nachos, 69 sodas

52 nachos, 35 sodas

61 nachos, 26 sodas

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The WCHS choral group is selling tickets to a choral performance. On the first day of ticket sales the school sold 3 senior citizen tickets and 1 child ticket for a total of $38. The school took in $52 on the second day by selling 3 senior citizen tickets and 2 child tickets. Which equations represents the system that could be used?

1s + 3c = 38
2s + 3c = 52

3s + 1c = 38
3s + 2c = 52

s + c = 38
s + c = 52

3s + 3c = 38
1s + 2c = 52

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Wyatt and Emerson went shopping at a back-to-school sale where all shirts and shorts were the same price. Wyatt spent $175 on 7 new shirts and 7 pairs of shorts. Emerson purchased 6 new shirts and 7 pairs of shorts and paid a total of $165. How much did one shirt cost?

$5

$10

$15

$20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?