Defining Variables in Word Problems

Defining Variables in Word Problems

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Word Problems

Linear Word Problems

9th Grade

16 Qs

Creating Linear Equations, Inequalities, and Systems

Creating Linear Equations, Inequalities, and Systems

9th - 10th Grade

18 Qs

Linear Function Word Problems

Linear Function Word Problems

8th - 9th Grade

15 Qs

Identify Constants and Variables in Linear Word Problems

Identify Constants and Variables in Linear Word Problems

9th Grade - University

20 Qs

Writing Linear Equations from Word Problems

Writing Linear Equations from Word Problems

9th Grade

20 Qs

Linear Inequalities in Two Variables Word Problems

Linear Inequalities in Two Variables Word Problems

9th Grade - University

18 Qs

Writing Linear Equations - Word Problems

Writing Linear Equations - Word Problems

9th Grade

18 Qs

Graphing Linear Inequalities Word Problems

Graphing Linear Inequalities Word Problems

9th Grade - University

15 Qs

Defining Variables in Word Problems

Defining Variables in Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.4B, 8.F.B.4, 6.EE.C.9

+7

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In order to join an online learning community, there is a $20 startup fee and a $5 monthly fee. What could we use to define y?

cost per month

number of months

cost for start up

20

total cost

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suppose that a bike rents for $4 plus $1.50 per hour. What could we use to define x?

cost per hour

number of hours

total cost

1.50

4

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suppose that a bike rents for $4 plus $1.50 per hour. What could we use to define y?

cost per hour

number of hours

total cost

1.50

4

Tags

CCSS.6.EE.C.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Daniel went to a fruit market where he found that oranges cost $4 per pound and bananas cost $2 per pound. He bought some oranges and bananas and the total cost was $28.


What could we use to define x?

cost of oranges

total cost

number of pounds of oranges

4

Tags

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Daniel went to a fruit market where he found that oranges cost $4 per pound and bananas cost $2 per pound. He bought some oranges and bananas and the total cost was $28.

What could we use to define y?

cost of bananas

total cost

number of pounds of bananas

2

Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Zoe went to a store where hats are priced at $10 each and gloves are priced at $5 each. She bought some hats and gloves and the total bill came to $30.


What could we use to define x?

number of hats purchased

10

total bill

starting amount

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In order to join an online learning community, there is a $20 startup fee and a $5 monthly fee. What could the equation look like?

y = 5x + 20

y = 20x + 5

20x + 5y = c

20x = 5y

20y = x + 5

Tags

CCSS.6.EE.C.9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics