Jim paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month. Jim has paid a total of $290 to the gym. Which equation matches this situation?
Create Equation Word Problem

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
50 + 20m = 290
20 + 50m = 290
50 + 20 = m
50m - 20 = 290
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of candy was shared equally among 4 friends. Each friend gave away 7 pieces of candy. They each ended up with 8 pieces of candy. Write an equation to find how much candy was in the bag at the beginning.
c/7 - 4 = 8
c/4 + 7 = 8
4/c - 7 = 8
c/4 - 7 = 8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Guillermo bought some reams of paper for $5 each and a $200 printer. He spent a total of $450. How many reams of paper Guillermo purchased?
5x + 200 = 450
200 - 5x = 450
200/5x = 450
200x + 5 = 450
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Adrian has $250 in his savings account. He plans to save $10 per week from his babysitting job. Jimmy has only $200 in his account but can save $20 a week from his job working with his Mom. How many weeks will it take before the amount in each savings account is the same?
250+10x-200+20x
250+10x=200+20x
250+20x=200+10x
250+200=20x+10x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. Which equations could be used to determine how many rides you would need to go on for both fairs to be of equal value?
15x + 2.5 = 10x + 3
15 - 2.5x = 10 - 3x
15 + 2.5x = 10 + 3x
15 - 10 = 2.5x + 3x
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?
150x + 24 = 180 + 20x
150 + 24x = 180 + 20x
180 - 150 = 24 x + 20x
150 - 24x = 180 - 20x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
One cell phone plan costs $30 per month plus $0.25 for each text.
Another plan costs $70 per month plus $0.10 for each text.
For what number of text messages will the monthly bill for both plans be the same?
30 + 0.25t = 70 + 0.10t
30 -0.25t -0.10t = 70
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Slope intercept from word problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Slope-Int/Standard Form

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Writing Linear Equations from Word Problems

Quiz
•
9th Grade
17 questions
Linear Word Problems

Quiz
•
8th Grade
18 questions
Writing Equations from Word Problems 1

Quiz
•
8th - 9th Grade
12 questions
slope intercept story problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Linear Equations Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Slope Word Problems and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade