Create Equation Word Problem

Create Equation Word Problem

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope Word Problems and Graphs

Slope Word Problems and Graphs

7th - 8th Grade

13 Qs

Slope intercept from word problems

Slope intercept from word problems

8th - 9th Grade

20 Qs

Represent Equations (y = mx + b)

Represent Equations (y = mx + b)

8th Grade

15 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

8th - 9th Grade

15 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

8th Grade

17 Qs

Writing equations in slope-intercept form

Writing equations in slope-intercept form

8th Grade

14 Qs

Slope Word Problems

Slope Word Problems

10th Grade

10 Qs

Linear Equations Word Problems

Linear Equations Word Problems

7th - 8th Grade

10 Qs

Create Equation Word Problem

Create Equation Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jim paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month. Jim has paid a total of $290 to the gym. Which equation matches this situation?

50 + 20m = 290

20 + 50m = 290

50 + 20 = m

50m - 20 = 290

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of candy was shared equally among 4 friends. Each friend gave away 7 pieces of candy. They each ended up with 8 pieces of candy. Write an equation to find how much candy was in the bag at the beginning.

c/7 - 4 = 8

c/4 + 7 = 8

4/c - 7 = 8

c/4 - 7 = 8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Guillermo bought some reams of paper for $5 each and a $200 printer. He spent a total of $450. How many reams of paper Guillermo purchased?

5x + 200 = 450

200 - 5x = 450

200/5x = 450

200x + 5 = 450

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Adrian has $250 in his savings account. He plans to save $10 per week from his babysitting job. Jimmy has only $200 in his account but can save $20 a week from his job working with his Mom. How many weeks will it take before the amount in each savings account is the same?

250+10x-200+20x

250+10x=200+20x

250+20x=200+10x

250+200=20x+10x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. Which equations could be used to determine how many rides you would need to go on for both fairs to be of equal value?

15x + 2.5 = 10x + 3

15 - 2.5x = 10 - 3x

15 + 2.5x = 10 + 3x

15 - 10 = 2.5x + 3x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?

150x + 24 = 180 + 20x

150 + 24x = 180 + 20x

180 - 150 = 24 x + 20x

150 - 24x = 180 - 20x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

One cell phone plan costs $30 per month plus $0.25 for each text.

Another plan costs $70 per month plus $0.10 for each text.

For what number of text messages will the monthly bill for both plans be the same?

30 + 0.25t = 70 + 0.10t

30 -0.25t -0.10t = 70

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?