Math Word Problems into Expressions

Math Word Problems into Expressions

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Translating Verbal Expressions & Equations

Translating Verbal Expressions & Equations

6th - 7th Grade

20 Qs

translate algebraic expressions

translate algebraic expressions

8th Grade

15 Qs

Review for Skills 18-19 Quiz

Review for Skills 18-19 Quiz

6th Grade

20 Qs

Translating Verbal Expressions and Equations

Translating Verbal Expressions and Equations

6th - 9th Grade

15 Qs

Writing Expressions Practice

Writing Expressions Practice

9th - 11th Grade

15 Qs

Algebraic Expressions and Distributive Property

Algebraic Expressions and Distributive Property

6th - 8th Grade

17 Qs

Writing Algebraic Expressions

Writing Algebraic Expressions

6th Grade

16 Qs

1.3 Translating Verbal Expressions

1.3 Translating Verbal Expressions

8th - 9th Grade

15 Qs

Math Word Problems into Expressions

Math Word Problems into Expressions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Ty signed up for a gym membership. There is a one-time fee of $40 and a cost of $10 per month. Write an algebraic expression for the cost for "m" months.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, what would the expression be?

3 + 2x

3x + 2

3x + 2x

5x

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Six decreased by twice a number.

2x - 6

6 < 2x

6 - x

6 - 2x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Translate this phrase into an algebraic expression.
8 less than the product of 4 and a number
Use the variable m to represent the unknown number.

4m + 8

8m - 4

8m + 4

4m - 8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sheryl earns money for college by walking dogs and by mowing lawns. She earns $3  for each dog she walks and $25 for each lawn she mows. Which expression can be used to determine the amount of money, in dollars, Sheryl earns from walking w dogs and mowing m lawns?

3w + 25m

28(m + w)

3w + 25

75(w + m)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An ice cream shop charges $3.39 for a dish of ice cream. A customer can also order toppings for $0.59 each. If x represents the number of toppings, which expression can be used to determine the total charge, in dollars, for a dish of ice cream with x toppings?

339x + 0.59

3.98 + x

3.39 + 0.59x

3.98x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Mary baked some cookies on Saturday. On Sunday she baked twice as many cookies as the day before. If c represents the number of cookies she made on Saturday, write an expression for the number of cookies she made on Sunday.

c + 2

c - 2

c / 2

2c

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?