Model Algebraic Equations

Model Algebraic Equations

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Angles and Angle Relationships

Angles and Angle Relationships

8th - 10th Grade

16 Qs

Quiz Review

Quiz Review

8th - 10th Grade

16 Qs

One Step Equations - All Operations

One Step Equations - All Operations

6th - 8th Grade

10 Qs

Congruent Triangles

Congruent Triangles

9th Grade

20 Qs

Expressions Equations and Inequalities Review

Expressions Equations and Inequalities Review

6th Grade - University

15 Qs

Write & Solve Equations

Write & Solve Equations

6th - 8th Grade

20 Qs

Equations to Word Problems

Equations to Word Problems

8th Grade - University

15 Qs

Parallel Lines Cut by a Transversal

Parallel Lines Cut by a Transversal

8th - 9th Grade

16 Qs

Model Algebraic Equations

Model Algebraic Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Lisa went to the mall to do her back-to-school shopping. When she returned home, she noticed that the number of shirts(s) she purchased was 3 more than twice the number of pants(p) she bought. Write an equation that can be used to represent the number of shirts Lisa purchased

p = 3 + 2s

s + 2p = 3

2p = s + 3

s = 3 + 2p

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Skye bought pizza and soda for her End of Summer party. If she spent $12.57 on the sodas and $10.95 for each pizza. She spent $89.22. Which equation models this scenario?

10.95x + 12.57 = 89.22

89.22x - 10.95 = 12.57

12.57x + 10.95 = 89.22

12.57 + 10.95 = 89.22

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Ethan works at a local restaurant. He earns $8 an hour, plus tips. If Ethan earned $350 last week, which included $270 in tips. Write an equation to model the situation if he worked h hours.

8/h + 270 = 350

350 = 270 + 8 + h

350 = 270 + 8h

350 -270 = h

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Annasia had $26 dollars to spend on school supplies. After buying 10 pens at the same price, she had $14.30 left. Write an equation to determine how much each pen cost.

14.30/p + 10 = 26

26/p = 24.30

10p - 14.30 = 26

14.30 + 10p = 26

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You have $16 and a coupon for a $5 discount at a local supermarket. A bottle of olive oil costs $7. If x represents the number of bottles of olive oil you buy, which equation models the situation?

16 - 5x = 7

7x - 5 = 16

7x + 5 = 16

16 - 7x = 5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Two college friends rent an apartment. They have to pay the landlord two months rent and a $500 security deposit when they sign the lease. The total amount they pay the landlord is $2800. Write an equation to model the situation if the monthly rent is x.

500 + 2x = 2800

500 - 2x = 2800

2x - 500 = 2800

2800 - 500 = x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bowling league requires you to buy a bowling ball for $45 and pay $12 for each game. If you spent $117 total, which equation models the situation for x games?

12x - 45 = 117

117 + 12x = -45

12x + 45 = 117

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?