Linear Expressions Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+8
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Would you write a linear equation to model the following situation in slope-intercept form or standard form?
Luke wants to make 80 dollars doing yardwork. He earns $10 per lawn he mows and $20 per garden he weeds.
Standard Form
Slope-Intercept
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sam ordered 4 tacos and 5 enchiladas for lunch at the restaurant. His bill came to $10.80. Which equation matches the given situation?
4x + 3y = 8.10
4x + 5y = 10.80
4x - 5y = 10.80
4x + 10.80y = 5
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jay would like to buy some toys to donate to charity. He plans to buy 9 dolls at d dollars each, 2 toy cars at c dollars each, and 3 train sets at t dollars each. Which expression represents the total cost, in dollars, of these items that Jay wants to buy?
Tags
CCSS.HSA-SSE.A.1A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Amari already has 88 flowers in her Garden, and she can also grow 2 flowers with every seed packet she uses. How many seed packets does Amy need to have a total of 92 flowers in her garden?
1 packet
2 packets
3 packets
4 packets
Tags
CCSS.3.OA.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jay would like to buy some toys to donate to charity. He plans to buy 9 dolls at d dollars each, 2 toy cars at c dollars each, and 3 train sets at t dollars each. How much will Jay spend in total if dolls cost $5, toy cars cost $1, and train sets cost $10?
$16
$14
$77
$80
Tags
CCSS.6.EE.A.2C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Terry has already baked 25 pies and she can bake 3 pies with each additional cup of sugar she buys. with 4 additional cups of sugar, how many total pies can Terry bake?
32 pies
37 pies
12 pies
29 pies
Tags
CCSS.HSF.BF.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe’s Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie’s Canoes charges a flat rate of $14 an hour. Find the number of hours for which the total amount that both places charge would be the same.
3 hours
4 hours
1 hour
2 hours
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Algebra 1 Unit 3 Systems of Equations

Quiz
•
10th Grade
10 questions
8.5I Verbal Descriptions

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
Writing Equations from Word Problems 1

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Interpreting Slope and Intercepts

Quiz
•
8th - 9th Grade
19 questions
Algebra I - Unit 1 Review

Quiz
•
9th Grade
9 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Unit 2B Review

Quiz
•
9th Grade
18 questions
solving equations with and without absolute value

Quiz
•
8th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade