Ratios and Proportionality

Ratios and Proportionality

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measurement Unit Review

Measurement Unit Review

4th Grade - University

15 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

7th - 8th Grade

16 Qs

7th 4-7 Subtract Expressions

7th 4-7 Subtract Expressions

7th Grade

15 Qs

Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

6th Grade - University

18 Qs

Points Back Linear Regression

Points Back Linear Regression

7th - 12th Grade

15 Qs

Represent Data in Matrix

Represent Data in Matrix

10th Grade - University

20 Qs

Introducing Ratios

Introducing Ratios

8th Grade

20 Qs

Ratios and Rates Word Problems

Ratios and Rates Word Problems

6th Grade - University

20 Qs

Ratios and Proportionality

Ratios and Proportionality

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The model below shows the ratio of gray to white squares. Which of the following is not an equivalent ratio of gray squares to total squares?

9/24

21/60

15/40

27/72

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Edgar pays $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?

$6.98

$5.65

$8.70

$10.26

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Diana uses 30 grams of coffee beans to make 48 fluid ounces of coffee. When company comes she makes 96 fluid ounces of coffee. How many grams of coffee beans does Diana use when company comes?

160

60

98.2

14.4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following tables best represents the ratio of minutes it takes to fill a bathtub to the total number of gallons?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

LABELLING QUESTION

1 min • 1 pt

Lucy spends $1.75 on a cup of coffee each day. Fill in the following table to represent a proportional relationship.

b
d
e
a

$3.50

$12.25

$10.50

$1.75

$3.00

$7.00

$5.25

$8.75

6.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

An elevator moves at a constant rate of 18 feet in 3 seconds. A second elevator moves at a constant rate of 40 feet in 5 seconds.

The situation ​ ​ (a)   a proportional relationship because ​ (b)  

does not represent

the ratios are different

represents

the ratios are equivalent

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked

$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate

$500 is earned for every 8 hours worked

$300 is earned after working 4 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?