Find the unit rate of $7.96 for 5 pounds of jolly ranchers.
Test Review Ratios/Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.63 per pound
1.59 pounds
$1.59 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this graph proportional?
Yes
No
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this graph proportional?
Yes
No
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Mike has a ratio of 2 apples to 3 bananas, how many apples would you expect him to have if he has 15 bananas?
7
9
10
2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the ratio table proportional?
Yes, proportional
No, not proportional
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the missing number in the ratio table ?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Is the given table a proportional relationship? If so, what is the constant?
Yes; 1/3
Yes; 3
Yes; 5
No
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
QUIZ 4 REVIEW 23-24

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rate of Change from a Table

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
4.3 Constant of Proportionality

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade