Ratio Proportional Iab

Ratio Proportional Iab

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationship

Proportional Relationship

8th Grade - University

20 Qs

Representations of Proportional Relationships

Representations of Proportional Relationships

7th Grade - University

20 Qs

Proportion vs Nonproportional

Proportion vs Nonproportional

7th Grade - University

20 Qs

Proportional & Non-proportional

Proportional & Non-proportional

7th Grade

15 Qs

Rational Proportional

Rational Proportional

7th Grade - University

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

7th Grade

16 Qs

Proportional or Not Proportional

Proportional or Not Proportional

7th Grade - University

20 Qs

Cross Multiplication Proportional Relationships

Cross Multiplication Proportional Relationships

7th Grade - University

20 Qs

Ratio Proportional Iab

Ratio Proportional Iab

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

This table contains equivalent ratios between x and y. Enter the missing value in the table.

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • Ungraded

Statement: At a store, 3 bags of peanuts wer sold for $18. Choose the statements that have the same unit rate as the original statement above.

A jar of jam sold at $25 for 5.

Sandwiches sold at $20 for 3.

Cups of fruit sold at $48 for 8.

Ham sold at $12 for 2.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The relationship between two ratios with a constant rate or ratio.

Proportional

Non-proportional

Scaling

Percent

4.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Write how to find the proportion of

2:8 :: 25:625

(Do not give space first right the means than the extremes.)

Mathematical Equivalence

ON

5.

LABELLING QUESTION

1 min • 1 pt

Answer the following questions.

c
d
g
i
f

y = 1500x

yes

10,500

4500

no

100

y=4500x

y=10x

10

1,500

6.

HOTSPOT QUESTION

1 min • 1 pt

A family makes homemade pickles. They pick the pickles at a rate of 80 pickles per 5 jars. Which answer choices best represent packing y pickles in x jars at that rate? Select TWO correct answers.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Determine if the following pairs of quantities are proportional: (2, 3), (4, 6), (6, 9).

Yes

No

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?