Ratio Proportional Iab
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+7
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
19 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
This table contains equivalent ratios between x and y. Enter the missing value in the table.
Evaluate responses using AI:
OFF
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • Ungraded
Statement: At a store, 3 bags of peanuts wer sold for $18. Choose the statements that have the same unit rate as the original statement above.
A jar of jam sold at $25 for 5.
Sandwiches sold at $20 for 3.
Cups of fruit sold at $48 for 8.
Ham sold at $12 for 2.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The relationship between two ratios with a constant rate or ratio.
Proportional
Non-proportional
Scaling
Percent
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
Write how to find the proportion of
2:8 :: 25:625
(Do not give space first right the means than the extremes.)
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.7.RP.A.3
5.
LABELLING QUESTION
1 min • 1 pt
Answer the following questions.
y = 1500x
y=10x
1,500
y=4500x
4500
no
10,500
yes
100
10
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
6.
HOTSPOT QUESTION
1 min • 1 pt
A family makes homemade pickles. They pick the pickles at a rate of 80 pickles per 5 jars. Which answer choices best represent packing y pickles in x jars at that rate? Select TWO correct answers.
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Determine if the following pairs of quantities are proportional: (2, 3), (4, 6), (6, 9).
Yes
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Class 7 Online Quiz 2
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Conversion Metric to Metric
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
START UP ACT.11th -1st TERM
Quiz
•
11th Grade
20 questions
PENILAIAN HARIAN PANGKAT DAN AKAR
Quiz
•
8th Grade
17 questions
Reviewer for Final Exam
Quiz
•
10th Grade
15 questions
Standard Form
Quiz
•
9th Grade
15 questions
REPASO 2DO. TOMO III
Quiz
•
9th Grade
14 questions
Operaciones con conjuntos: Diferencia y Complemento
Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
