Proportional Relationships Easy

Proportional Relationships Easy

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

5th - 8th Grade

10 Qs

Rate of Change & Slope

Rate of Change & Slope

8th Grade

14 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

12 Qs

Proportional Relationship 7RP2

Proportional Relationship 7RP2

7th Grade

10 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th - 9th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Proportions Wrap-Up/Review

Rates, Ratios, and Proportions Wrap-Up/Review

7th Grade

15 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th Grade

10 Qs

Proportional Relationships Easy

Proportional Relationships Easy

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this table proportional or non-proportional?

Proportional

Non-Proportional

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate/constant of proportionality?

80 miles in 1 hours

20 miles in 1 hours

40 miles in 1 hours

160 miles in 1 hours

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the constant of proportionality on this table of values.

k=3

k=1

k=0

k=4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality (in miles per hour) based on the table?

45

90

135

2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The constant of proportionality is 9/1. Interpret what that means in the context of this story.

$9 per hour

$9 for 3 hours

9 hours per $1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality?

X $3

X $4

X $2

X $9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?