Proportional Relationships Easy

Proportional Relationships Easy

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Quiz (upper sec)

Math Quiz (upper sec)

10th - 11th Grade

15 Qs

Exercises

Exercises

9th Grade

10 Qs

Mathematic Revision

Mathematic Revision

6th - 9th Grade

12 Qs

Function Notation

Function Notation

9th Grade

14 Qs

Goniometria

Goniometria

11th Grade

10 Qs

02/21/17 GT group

02/21/17 GT group

6th - 7th Grade

10 Qs

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade

15 Qs

latihan bunga tunggal dan majemuk

latihan bunga tunggal dan majemuk

11th Grade

10 Qs

Proportional Relationships Easy

Proportional Relationships Easy

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
7.RP.A.2B, 7.RP.A.2D, 7.RP.A.2A

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this table proportional or non-proportional?

Proportional

Non-Proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate/constant of proportionality?

80 miles in 1 hours

20 miles in 1 hours

40 miles in 1 hours

160 miles in 1 hours

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the constant of proportionality on this table of values.

k=3

k=1

k=0

k=4

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality (in miles per hour) based on the table?

45

90

135

2

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The constant of proportionality is 9/1. Interpret what that means in the context of this story.

$9 per hour

$9 for 3 hours

9 hours per $1

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality?

X $3

X $4

X $2

X $9

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?