In Gabriella’s bag of marbles, the ratio of green marbles to blue marbles is 3:4. If she has 49 total marbles, how many are green?
Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
147 green marbles
21 green marbles
29 green marbles
49 green marbles
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 8 pencils cost $5.20, what is the unit price per pencil?
$0.56
$0.65
$1.06
$0.40
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal?
Oreos
Chips Ahoy
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
Which DOES NOT describe a ratio relationship between two quantities?
3 to 4
2:1
$5 per slice
$2.25
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
Find the missing value in the proportion: \frac{4}{3}\ =\ \frac{z}{24}
32
72
8
18
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
An 8-ounce bag of chocolate costs $4.08. An 10-ounce bag of chocolate costs $4.10. Which is the better deal?
8 ounces
They are equivalent
Neither
10 ounces
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratio & Proportional Vocabulary (RMS)

Quiz
•
6th Grade
10 questions
RATIO- PROPORTION

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit 3 Ratios Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
15 questions
ratios and ratio tables and equivalent ratios

Quiz
•
5th - 7th Grade
18 questions
Chapter 1 Test Review ~ Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios and Proportional Reasoning Review

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Ratios (and a bunch of their representations)

Quiz
•
6th Grade
12 questions
6th Grade IM Unit 2 Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade