Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade Ratio Fun

6th Grade Ratio Fun

6th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

9th - 12th Grade

19 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios/Rates/Unit Rate

Ratios/Rates/Unit Rate

7th Grade

16 Qs

Is it proportional?

Is it proportional?

6th - 7th Grade

18 Qs

Ratios (6th Grade)

Ratios (6th Grade)

6th Grade

17 Qs

Introduction to Ratios

Introduction to Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

6th Grade Milestone - Ratios

6th Grade Milestone - Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In Gabriella’s bag of marbles, the ratio of green marbles to blue marbles is 3:4. If she has 49 total marbles, how many are green?

147 green marbles

21 green marbles

29 green marbles

49 green marbles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96

$12

$768

$8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 8 pencils cost $5.20, what is the unit price per pencil?

$0.56

$0.65

$1.06

$0.40

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?

Oreos

Chips Ahoy

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Which DOES NOT describe a ratio relationship between two quantities?

3 to 4

2:1

$5 per slice

$2.25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Find the missing value in the proportion: \frac{4}{3}\ =\ \frac{z}{24}

32

72

8

18

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

An 8-ounce bag of chocolate costs $4.08. An 10-ounce bag of chocolate costs $4.10. Which is the better deal?

8 ounces

They are equivalent

Neither

10 ounces

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?