Rates Ratios and Proportional Relationships

Rates Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportionality: Ratios and Rates

Proportionality: Ratios and Rates

7th Grade - University

10 Qs

Proportional Relationship Equations

Proportional Relationship Equations

7th Grade

10 Qs

Review: Proportions

Review: Proportions

7th Grade

16 Qs

Mid-Topic Assessment 2 Study Guide

Mid-Topic Assessment 2 Study Guide

7th Grade

10 Qs

Ratios and Proportional Relationships/Reasoning

Ratios and Proportional Relationships/Reasoning

7th Grade

10 Qs

7R Unit 5 Test Review

7R Unit 5 Test Review

7th Grade

18 Qs

Rates, Ratios and Proportional Relationships

Rates, Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

17 Qs

Rates Ratios and Proportional Relationships

Rates Ratios and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following statements is true? SELECT ALL THAT APPLY

The constant is 60 miles for every 1 hour.

This demonstrates a direct variation between distance traveled and time.

This demonstrates a proportional relationship.

The graph shows that in 4 hours, 240 miles have been traveled.

The graph shows that in 180 hours, 3 miles have been traveled.

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following statements is true? SELECT ALL THAT APPLY

The constant is $10 for every 1 picture.

This is not a proportional relationship.

This has a direct variation between pictures taken and the cost.

There is no constant in this graph.

There is no direct variation in this graph.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if there are 1,760 Calories in 8 servings?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 6 oz. yogurt costs $0.89,

an 8 oz. yogurt costs $1.04,

a 10 oz. yogurt costs $1.69,

and a 32 oz. yogurt costs $4.79.


Which size yogurt has the best price per ounce?

6 oz

8 oz

10 oz

32 oz

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

The cost to rent a bike at Tropical Park is $25 for 1 hour. Which of the following statements are true? SELECT ALL THAT APPLY

$50 to rent a bike for 2 hours

$3 to rent a bike for 75 hours

$75 to rent a bike for 3 hours

$2 to rent a bike for 50 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost to order a pizza online is $5 per pizza plus a $3 delivery fee. That means that it will cost $8 to get 1 pizza delivered, $13 to get 2 pizzas delivered, and $18 to get 3 pizzas delivered. Does this show a proportional relationship?

Yes

No

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Mikey is swimming a relay race. Here are his stats:


50 meters in 10 seconds

150 meters in 30 seconds

300 meters in 60 seconds


Is there a direct variation between the meters swam and seconds it took Mikey to swim those distances?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?