Which of the following statements is true? SELECT ALL THAT APPLY
Rates Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
The constant is 60 miles for every 1 hour.
This demonstrates a direct variation between distance traveled and time.
This demonstrates a proportional relationship.
The graph shows that in 4 hours, 240 miles have been traveled.
The graph shows that in 180 hours, 3 miles have been traveled.
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following statements is true? SELECT ALL THAT APPLY
The constant is $10 for every 1 picture.
This is not a proportional relationship.
This has a direct variation between pictures taken and the cost.
There is no constant in this graph.
There is no direct variation in this graph.
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate if there are 1,760 Calories in 8 servings?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 6 oz. yogurt costs $0.89,
an 8 oz. yogurt costs $1.04,
a 10 oz. yogurt costs $1.69,
and a 32 oz. yogurt costs $4.79.
Which size yogurt has the best price per ounce?
6 oz
8 oz
10 oz
32 oz
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
The cost to rent a bike at Tropical Park is $25 for 1 hour. Which of the following statements are true? SELECT ALL THAT APPLY
$50 to rent a bike for 2 hours
$3 to rent a bike for 75 hours
$75 to rent a bike for 3 hours
$2 to rent a bike for 50 hours
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost to order a pizza online is $5 per pizza plus a $3 delivery fee. That means that it will cost $8 to get 1 pizza delivered, $13 to get 2 pizzas delivered, and $18 to get 3 pizzas delivered. Does this show a proportional relationship?
Yes
No
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Mikey is swimming a relay race. Here are his stats:
50 meters in 10 seconds
150 meters in 30 seconds
300 meters in 60 seconds
Is there a direct variation between the meters swam and seconds it took Mikey to swim those distances?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios and Proportional Reasoning Review

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Proportional Graphs & C.O.P.

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Graphing Proportions

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Math Review on Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Proportional vs Non Proportional Equations With Different Variables

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
7th 3-2 Connect Percent and Proportion

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ch. 1 Ratios and Proportional Reasoning Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade