Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 7 Ratio and Proportion

Grade 7 Ratio and Proportion

7th Grade

10 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

14 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

9th - 12th Grade

19 Qs

Basic Ratios

Basic Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

RATIO- PROPORTION

RATIO- PROPORTION

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, Proportions, Slope

Ratios, Rates, Proportions, Slope

7th Grade

10 Qs

Intro to Ratios

Intro to Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of 40 meters in 16 seconds

0.4 meters per second

0.4 seconds per meter

2.5 meters per second

640 meters per second

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of $7.96 for 5 pounds of jolly ranchers. 

$0.63 per pound

1.59 pounds

$1.59 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a grocery store, three-dozen cookies cost $9.00. What would be the cost of one cookie?

$0.25

$1.25

$0.50

$0.33

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Q1. What is the value of pi?

A) 3

B) 5.3

C) 1.08

D) 27

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5

k=3.3333333

k=60

k=90

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2

2 : 5

3 : 1

35: 14

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?