Ratios and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of 40 meters in 16 seconds
0.4 meters per second
0.4 seconds per meter
2.5 meters per second
640 meters per second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $7.96 for 5 pounds of jolly ranchers.
$0.63 per pound
1.59 pounds
$1.59 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a grocery store, three-dozen cookies cost $9.00. What would be the cost of one cookie?
$0.25
$1.25
$0.50
$0.33
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.3.NF.A.1
CCSS.3.NF.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Q1. What is the value of pi?
A) 3
B) 5.3
C) 1.08
D) 27
Tags
CCSS.7.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion.
k=5
k=3.3333333
k=60
k=90
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratio Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
7th grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Grade 7 Ratio and Proportion

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Rates, Ratios, Unit Rate and Percent Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratio and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade