Ratio Proportion Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Do the ratios form a proportion?
Yes, they form a proportion.
No, they do not form a proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is a unit price?
$43 per 5 pounds
75 hot dogs in 10 minutes
$12 per ounce
30 games per seconds
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is NOT proportional?
2/7 = 10/35
1/12 = 2/20
10/12 = 5/6
25/35 = 5/7
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
What is a rate for this graph?
20 minutes per 6 miles
60 minutes per 12 miles
80 minutes per 24 miles
100 minutes per 24 miles
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for this graph?
$27.50 per 5 hours
$55.00 per 10 hours
$5.00 per hour
$5.50 per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 12 pencils for $1.50, 120 pencils will cost how much?
$180
$18
$150
$15
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is a unit rate?
150 miles per 2 hours
$21 for 3 belts
75 sit ups per minute
$.25 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Relationship and Associations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Writing Linear Equations

Quiz
•
9th - 10th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Interpreting Line Graphs

Quiz
•
9th Grade
22 questions
Data: Analyzing Graphs

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Algbera 1 IA1 Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Profit and Loss

Quiz
•
8th Grade
20 questions
7th Grade Ratios & Proportions Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade