Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Proportions Test

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Robbie made a scale drawing of a neighborhood park. A soccer field in the park is 14 inches long in the drawing. The actual field is 98 yards long. What is the scale of the drawing?1 inch = _ yards
1372
5
14
7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The scale drawing car length is 3 cm. If the scale is 1 cm:4 ft, what is the actual car length?
12 feet
16 feet
10 feet
4 feet
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Scale: 1in.=7ft. The actual width of the backyard is 49 ft, how wide is it in the drawing?
14 in
7 in
42 in
56 in
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A scale drawing of a flagpole has a scale of 1 in.= 4 ft. If the drawing of the pole measures 12 inches, how tall is the actual pole?
16 feet
3 feet
48 feet
9 feet
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe that will make 3 pies calls for 7 cups of flour. Determine how many pies can be made with 28 cups of flour.
40 pies
4 pies
12 pies
10 pies
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Act Prep Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Direct Variation

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Ratio and Proportions TEST

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade