Constant of Proportionality Word Problem

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Alycia earned $20.40 in 3 hours. Let the number of hours be x and the money earned be y. What is the constant of proportionality?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 20 pts
Find the constant proportionality of 624 calories in 3 servings.
872 calories per serving
208 calories per serving
624 calories per serving
621 calories per serving
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 20 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 5 pts
Which of the following statements is TRUE about the graph? Choose all that apply.
The point (2, 8) shows that 8 pounds of cheese cost$2.00.
The point (1.5, 6) shows the cost is $6.00 for 1.5pounds of cheese.
The point (0.75, 3) shows that 0.75 pound of cheesecosts $3.00.
The point (0.25, 1) shows the cost is $0.25 for 1pound of cheese.
The point (0, 0) shows the cost is $0.00 for 0 pounds of cheese
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Which statement matches the graph?
Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
The distance that an automobile travels varies directly as the time it travels. If the car travels 280 miles in 7 hours, how far will it travel in 12 hours?
480
1960
84
25
Tags
CCSS.7.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
The amount of money earned on a job is directly proportional to the number of hours worked. If $70.00 is earned in 5 hours, how much money is earned in 22 hours of work?
$2
$308
$1.57
$265
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Pre- al: fractional rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Slope and Slope Intercept Form

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Two-step equation word problems (Write and Solve)

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Equations Word Problems

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade