Constant of Proportionality Word Problem

Constant of Proportionality Word Problem

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving 2 Step Equations (Word Problems)

Solving 2 Step Equations (Word Problems)

7th Grade

10 Qs

Writing 2 Step Equations

Writing 2 Step Equations

7th Grade

10 Qs

Complex Fractions and Unit Rates

Complex Fractions and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th - 8th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Constant of Proportionality Word Problem

Constant of Proportionality Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Alycia earned $20.40 in 3 hours. Let the number of hours be x and the money earned be y. What is the constant of proportionality?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 20 pts

Find the constant proportionality of 624 calories in 3 servings.

872 calories per serving

208 calories per serving

624 calories per serving

621 calories per serving

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 20 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

0.125 pounds per dollar

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Which of the following statements is TRUE about the graph? Choose all that apply.

The point (2, 8) shows that 8 pounds of cheese cost$2.00.

The point (1.5, 6) shows the cost is $6.00 for 1.5pounds of cheese.

The point (0.75, 3) shows that 0.75 pound of cheesecosts $3.00.

The point (0.25, 1) shows the cost is $0.25 for 1pound of cheese.

The point (0, 0) shows the cost is $0.00 for 0 pounds of cheese

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Which statement matches the graph?

Taylor can write 6 words per minute

Taylor can write 25 words per minute

Taylor can write 50 words per minute

Taylor can write 150 words per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

The distance that an automobile travels varies directly as the time it travels. If the car travels 280 miles in 7 hours, how far will it travel in 12 hours?

480

1960

84

25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

The amount of money earned on a job is directly proportional to the number of hours worked.  If $70.00 is earned in 5 hours, how much money is earned in 22 hours of work?

$2

$308

$1.57

$265

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?