What was Brian's unit rate?
Proportion

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3/2 word per minute
30 minutes per word
60 minutes per word
30 words per minute
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph below shows a builder’s profit for townhouses he sold. What is the builder’s increase in profit if he sells 5 more townhouses?
$8,000
$20,000
$40,000
$45,000
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 240 students at Madison Middle School. The ratio of boys to girls is 2:3. How many girls go to Madison Middle School?
160
144
96
80
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of rabbits to chickens at the state fair was 7:9. If there were 693 chickens, how many rabbits were there?
539
567
772
891
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Which two of the pumping rates described below represent a unit rate of 3/5 gallon per minute?
Pump A removes 1/3 gallon in 1/5 minute.
Pump B removes 1/5 gallon in 1/3 minute.
Pump C removes 1/6 gallon in 1/10 minute.
Pump D removes 1/3 gallon in 5/9 minute.
Pump E removes 3/4 gallon in 4/5 minute.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the grocery store, Brand A of dog food costs $9 for 2 1/2 pounds and Brand B costs $13 for 3 pounds. Which brand is the better buy?
Brand A
Brand B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
7.RP.A.1 Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Ratios and Proportions 20 Questions

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade