Proportion

Proportion

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

10 Qs

Compare Rates

Compare Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

8th Grade

16 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Rate of Change & Slope

Rate of Change & Slope

8th Grade

14 Qs

Proportion

Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2A

+6

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What was Brian's unit rate?

3/2 word per minute

30 minutes per word

60 minutes per word

30 words per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph below shows a builder’s profit for townhouses he sold. What is the builder’s increase in profit if he sells 5 more townhouses?

$8,000

$20,000

$40,000

$45,000

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 240 students at Madison Middle School. The ratio of boys to girls is 2:3. How many girls go to Madison Middle School?

160

144

96

80

Tags

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of rabbits to chickens at the state fair was 7:9. If there were 693 chickens, how many rabbits were there?

539

567

772

891

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Which two of the pumping rates described below represent a unit rate of 3/5 gallon per minute?

Pump A removes 1/3 gallon in 1/5 minute.

Pump B removes 1/5 gallon in 1/3 minute.

Pump C removes 1/6 gallon in 1/10 minute.

Pump D removes 1/3 gallon in 5/9 minute.

Pump E removes 3/4 gallon in 4/5 minute.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At the grocery store, Brand A of dog food costs $9 for 2 1/2 pounds and Brand B costs $13 for 3 pounds. Which brand is the better buy?

Brand A

Brand B

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?