Proportion

Proportion

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional/non Proportional Relationships

Proportional/non Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Finding the unit rate

Finding the unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates & Equivalent Ratios

Unit Rates & Equivalent Ratios

7th Grade

17 Qs

Topic 2 quiz

Topic 2 quiz

6th - 7th Grade

10 Qs

Rates

Rates

8th Grade

13 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Proportion

Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What was Brian's unit rate?

3/2 word per minute

30 minutes per word

60 minutes per word

30 words per minute

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph below shows a builder’s profit for townhouses he sold. What is the builder’s increase in profit if he sells 5 more townhouses?

$8,000

$20,000

$40,000

$45,000

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 240 students at Madison Middle School. The ratio of boys to girls is 2:3. How many girls go to Madison Middle School?

160

144

96

80

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of rabbits to chickens at the state fair was 7:9. If there were 693 chickens, how many rabbits were there?

539

567

772

891

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Which two of the pumping rates described below represent a unit rate of 3/5 gallon per minute?

Pump A removes 1/3 gallon in 1/5 minute.

Pump B removes 1/5 gallon in 1/3 minute.

Pump C removes 1/6 gallon in 1/10 minute.

Pump D removes 1/3 gallon in 5/9 minute.

Pump E removes 3/4 gallon in 4/5 minute.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At the grocery store, Brand A of dog food costs $9 for 2 1/2 pounds and Brand B costs $13 for 3 pounds. Which brand is the better buy?

Brand A

Brand B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?