Proportion

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What was Brian's unit rate?
3/2 word per minute
30 minutes per word
60 minutes per word
30 words per minute
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph below shows a builder’s profit for townhouses he sold. What is the builder’s increase in profit if he sells 5 more townhouses?
$8,000
$20,000
$40,000
$45,000
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 240 students at Madison Middle School. The ratio of boys to girls is 2:3. How many girls go to Madison Middle School?
160
144
96
80
Tags
CCSS.7.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of rabbits to chickens at the state fair was 7:9. If there were 693 chickens, how many rabbits were there?
539
567
772
891
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Which two of the pumping rates described below represent a unit rate of 3/5 gallon per minute?
Pump A removes 1/3 gallon in 1/5 minute.
Pump B removes 1/5 gallon in 1/3 minute.
Pump C removes 1/6 gallon in 1/10 minute.
Pump D removes 1/3 gallon in 5/9 minute.
Pump E removes 3/4 gallon in 4/5 minute.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the grocery store, Brand A of dog food costs $9 for 2 1/2 pounds and Brand B costs $13 for 3 pounds. Which brand is the better buy?
Brand A
Brand B
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Measurement Conversions & Unit Rate

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Rates

Quiz
•
8th Grade
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade