Intro Proportional Relationships

Intro Proportional Relationships

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade

10 Qs

Unit Rate and Proportionality

Unit Rate and Proportionality

6th - 9th Grade

15 Qs

Proportions Review Pre Algebra

Proportions Review Pre Algebra

7th Grade

15 Qs

Ratio and Proportions Entire Review Packet

Ratio and Proportions Entire Review Packet

7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Proportional and Nonproportional Relationships Using a Table

Proportional and Nonproportional Relationships Using a Table

7th - 9th Grade

12 Qs

Proportional and Not Proportional Relationships

Proportional and Not Proportional Relationships

8th Grade - University

10 Qs

Ratios Review

Ratios Review

6th Grade - University

15 Qs

Intro Proportional Relationships

Intro Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many dollars can you make per day (for 1 day)?

$50 per day

$75 per day

$25 per day

$100 per day

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate in a proportional relationship called?

constant of proportionality

ratio

proportional rate

denominator

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does this table represent a proportional relationship?

Yes

No

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What makes a graph proportional?

Straight Line

The line does NOT go through origin

Curvy line

Straight line AND passes through the origin

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

There are 3 counselors assigned to a group of 24 students at a summer camp. At this rate, how many counselors are needed for 40 campers?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

There are 3 counselors assigned to a group of 24 students at a summer camp. What is the unit rate?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If the unit rate is NOT the same for each set of rates, the relationship _______ proportional.

is

is not

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?