How many dollars can you make per day (for 1 day)?
Intro Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$50 per day
$75 per day
$25 per day
$100 per day
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate in a proportional relationship called?
constant of proportionality
ratio
proportional rate
denominator
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Does this table represent a proportional relationship?
Yes
No
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What makes a graph proportional?
Straight Line
The line does NOT go through origin
Curvy line
Straight line AND passes through the origin
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
There are 3 counselors assigned to a group of 24 students at a summer camp. At this rate, how many counselors are needed for 40 campers?
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
There are 3 counselors assigned to a group of 24 students at a summer camp. What is the unit rate?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the unit rate is NOT the same for each set of rates, the relationship _______ proportional.
is
is not
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Identifying Proportional or Non-Proportional Using Tables Real World Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
12 questions
Proportional and Nonproportional Relationships Using a Table

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Ratios Review

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
7th Grade Math Review: Proportionality

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratio Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportions Review Pre Algebra

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratio and Proportions Entire Review Packet

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade