Part to Whole Proportions Word Problems

Part to Whole Proportions Word Problems

8th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fractions Percentages Decimal of Number

Fractions Percentages Decimal of Number

8th Grade

14 Qs

Compare and identify fractions

Compare and identify fractions

6th - 8th Grade

15 Qs

NATIONAL MATHEMATICS DAY

NATIONAL MATHEMATICS DAY

5th Grade - Professional Development

10 Qs

Derivatives and Integrals to Know

Derivatives and Integrals to Know

11th - 12th Grade

12 Qs

CHCI GENERAL KNOWLEDGE

CHCI GENERAL KNOWLEDGE

11th Grade

14 Qs

Ratios

Ratios

8th Grade

10 Qs

Quiz 2 First Order DE

Quiz 2 First Order DE

University

10 Qs

hypothesis testing

hypothesis testing

11th - 12th Grade

16 Qs

Part to Whole Proportions Word Problems

Part to Whole Proportions Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.2C, 3.OA.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?

8

7

5

1

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you can buy four bunches of seedless black grapes for $10, then how many can you buy with $5?

3

1

2

13

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A model giraffe has a scale of 1 in : 3 ft. If the model giraffe is 5 in tall, then how tall is the real giraffe?

15 ft 

1 ft

2 ft 

8 ft 

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Danielle used 8 centimeters of tape to wrap 4 presents. How many presents did Danielle wrap if she used 30 centimeters of tape?

15 presents

16 presents

14 presents

13 presents

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sasha jarred 25 liters of jam after 5 days. How much jam did Sasha jar if she spent 7 days making jam?

35 jars

30 jars

25 jars

40 jars

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 3 pounds of apples costs $0.90, how much will 10 pounds cost?

$3.00

$2.50

$3.50

$2.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Keith bought 4 shirts for $36. At this rate, what would his cost be for 7 shirts?

$63.00

$53.00

$43.00

$73.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?