Part to Whole Proportions Word Problems

Part to Whole Proportions Word Problems

8th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Word Problem Using Proportion

Solving Word Problem Using Proportion

7th Grade - University

10 Qs

Solving Proportion Word Problems

Solving Proportion Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

11 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

9th - 10th Grade

13 Qs

Direct Proportion Word Problems

Direct Proportion Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Pie Chart Practice

Pie Chart Practice

9th - 12th Grade

13 Qs

Solving Word Problems Proportions

Solving Word Problems Proportions

7th Grade - University

15 Qs

Scale Word Problem

Scale Word Problem

7th Grade - University

15 Qs

Part to Whole Proportions Word Problems

Part to Whole Proportions Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?

8

7

5

1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you can buy four bunches of seedless black grapes for $10, then how many can you buy with $5?

3

1

2

13

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A model giraffe has a scale of 1 in : 3 ft. If the model giraffe is 5 in tall, then how tall is the real giraffe?

15 ft 

1 ft

2 ft 

8 ft 

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Danielle used 8 centimeters of tape to wrap 4 presents. How many presents did Danielle wrap if she used 30 centimeters of tape?

15 presents

16 presents

14 presents

13 presents

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sasha jarred 25 liters of jam after 5 days. How much jam did Sasha jar if she spent 7 days making jam?

35 jars

30 jars

25 jars

40 jars

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 3 pounds of apples costs $0.90, how much will 10 pounds cost?

$3.00

$2.50

$3.50

$2.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Keith bought 4 shirts for $36. At this rate, what would his cost be for 7 shirts?

$63.00

$53.00

$43.00

$73.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?