Proportions Assessment

Proportions Assessment

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Expressions from Word Problems

Writing Expressions from Word Problems

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

7th - 8th Grade

12 Qs

PA Benchmark 3 Review

PA Benchmark 3 Review

8th Grade

15 Qs

Algebra 1 GMAS Review Unit 2

Algebra 1 GMAS Review Unit 2

9th - 12th Grade

16 Qs

7th STAAR Day 2

7th STAAR Day 2

7th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, and Proportional Relatioship

Ratios, Rates, and Proportional Relatioship

6th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rates and Complex Fractions

Unit Rates and Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Proportions Assessment

Proportions Assessment

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
MATH.CONTENT.7.RP.A.1, MATH.CONTENT.7.RP.A.2.d, MATH.CONTENT.7.RP.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Write and solve a proportion to solve the problem. Do not forget to label. You drive 240 miles in 2.5 hours. How far can you drive in 6 hours?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Write and solve a proportion to solve the problem. Do not forget to label.

You buy 4 quarts of jam for $15. How much would 3 quarts cost?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Write and solve a proportion to solve the problem. Do not forget to label.

There are 25 computers in the math lab. There are 6 activity booklets for every 2 computers in the math lab. How many activity booklets are in the math lab?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The chart shows a package of pens that can be bought on Amazon. Find the unit rate for the cost of pen.​

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The chart shows a package of pens that can be bought on Amazon. Find the unit rate for the cost of pen.​

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The chart shows a package of pens that can be bought on Amazon. Find the unit rate for the cost of pen.​

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write and solve a proportion.

On a map, every inch is 1.2 miles apart. If Millard South is 3 inches from Millard North, how is it away in miles?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?