Solving Proportions Easy

Solving Proportions Easy

9th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Interpret Information on a Line Graph

Interpret Information on a Line Graph

9th Grade

20 Qs

Solving Proportions Word Problems

Solving Proportions Word Problems

7th Grade - University

19 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade - University

18 Qs

Money Math

Money Math

3rd - 12th Grade

20 Qs

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

11th Grade

20 Qs

Solving Word Problems Proportions

Solving Word Problems Proportions

7th Grade - University

19 Qs

Writing and Solving Linear Equations

Writing and Solving Linear Equations

9th Grade

14 Qs

Finding the Constant of Proportionality in a Table

Finding the Constant of Proportionality in a Table

7th - 9th Grade

19 Qs

Solving Proportions Easy

Solving Proportions Easy

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

15

5

10

12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

4

8

14

10

none of these

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

25

20

49

4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the first step when solving PROPORTIONS?

Distribute

Cross-Multiply

Combine Like Terms

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?

6

12

3

8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?

45

54

36

24

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?

$7.20

$6.40

$10.00

$9.60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?