How to Solve an Equation

How to Solve an Equation

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Repaso 2

Repaso 2

7th Grade

20 Qs

Adición y sustracción de Números Enteros

Adición y sustracción de Números Enteros

7th Grade

15 Qs

1er Coloquio HyS modelo B

1er Coloquio HyS modelo B

University

20 Qs

3-D Geometry

3-D Geometry

7th Grade

16 Qs

Meten: eenheden

Meten: eenheden

7th - 8th Grade

22 Qs

révision avril 2021

révision avril 2021

8th Grade

15 Qs

Ulangan Harian 2 Lingkaran

Ulangan Harian 2 Lingkaran

8th Grade

20 Qs

15/08/21

15/08/21

University

20 Qs

How to Solve an Equation

How to Solve an Equation

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.EE.B.7, 8.EE.C.7B, 7.EE.B.4A

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

w + 12 = 20

w = 32

w = -32

w = 8

w = -8

Tags

CCSS.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

y + 8 = 45

y = 8

y = 37

y = 45

y = 27

Tags

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

m - 42 = 25

m = 42

m = 67

m = 57

m = 25

Tags

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

x/4 = 100

x = 400

x = 4

x = 25

x = 100

Tags

CCSS.6.EE.B.7

5.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

  1. Kylie and Ricardo decide to start a dog watching business for their neighborhood. 

  2. Kylie thinks it would be best to charge customers $27 for a membership and then $5 per time they walk a dog. 

  3. Ricardo thinks it would be best to charge $8 per dog walk. 

  4. For what number of walks will their two plans cost the same amount of money?

Mathematical Equivalence

ON

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

x=3

x=2

x=-2

x=1

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kylie and Ricardo decide to start a dog watching business for their neighborhood. Kylie thinks it would be best to charge customers $27 for a membership and then $5 per time they walk a dog. Ricardo thinks it would be best to charge $8 per dog walk. For what number of walks will their two plans cost the same amount of money?

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?