Solving Equations in One Variable

Solving Equations in One Variable

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Equations/ Review

Solving Equations/ Review

8th - 9th Grade

20 Qs

Two-Step Equations

Two-Step Equations

7th - 8th Grade

15 Qs

Two Step Equations

Two Step Equations

8th Grade

15 Qs

7th grade review two step equations

7th grade review two step equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Solving two step equations

Solving two step equations

6th - 8th Grade

16 Qs

solving two steps equations

solving two steps equations

8th - 12th Grade

15 Qs

Pop QUIZ: Solving two Step Equations

Pop QUIZ: Solving two Step Equations

8th Grade

22 Qs

Solving One- and Two-Step Equations

Solving One- and Two-Step Equations

9th Grade

16 Qs

Solving Equations in One Variable

Solving Equations in One Variable

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What would be the best first step to solving the equation?
-3=x+5

add 3 to both sides

subtract 5 from both sides

add 5 to both sides

subtract -5 from both sides

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What would be the best first step to solving the equation?
-4.4=-4y

multiply both sides by -4

divide both sides by -4

add 4 to both sides

subtract 4 from both sides

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What would be the best first step to solving the equation?
f+6=-6

multiply both sides by 6

divide both sides by 6

add 6 to both sides

subtract 6  from both sides

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

y - 4.6 = 12

16.6

5.8

7.4

Answer not Given

5.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

  1. Kylie and Ricardo decide to start a dog watching business for their neighborhood. 

  2. Kylie thinks it would be best to charge customers $27 for a membership and then $5 per time they walk a dog. 

  3. Ricardo thinks it would be best to charge $8 per dog walk. 

  4. For what number of walks will their two plans cost the same amount of money?

Mathematical Equivalence

ON

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve for x:
2x + 5 = 12

7

3

3.5

8.5

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kylie and Ricardo decide to start a dog watching business for their neighborhood. Kylie thinks it would be best to charge customers $27 for a membership and then $5 per time they walk a dog. Ricardo thinks it would be best to charge $8 per dog walk. For what number of walks will their two plans cost the same amount of money?

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?