Solving Word Problem Equations

Solving Word Problem Equations

8th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 2 Test REVIEW Accel

Unit 2 Test REVIEW Accel

8th Grade

10 Qs

Writing Equations and Inequalities (Variables on both sides)

Writing Equations and Inequalities (Variables on both sides)

8th - 9th Grade

12 Qs

Writing Inequalities with variables on both sides

Writing Inequalities with variables on both sides

8th Grade

10 Qs

Write an Equation with Variables to Represent the Relationship Between Two Quantities

Write an Equation with Variables to Represent the Relationship Between Two Quantities

8th Grade

14 Qs

Equations Both Sides

Equations Both Sides

8th Grade

14 Qs

Writing Equations from Word Problems

Writing Equations from Word Problems

8th Grade

10 Qs

Writing Equations with Variables on Both Sides

Writing Equations with Variables on Both Sides

7th - 9th Grade

16 Qs

3.5 Linear Equations from Graphs & Situations

3.5 Linear Equations from Graphs & Situations

8th - 11th Grade

18 Qs

Solving Word Problem Equations

Solving Word Problem Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mary has been offered two jobs. Job A has a starting salary of $36,000 and a raise of $1500 every year. Job B has a starting salary of $29,000 and a raise of $2500 every year. Write an equation to determine how many years would Mary's salary be the same at both companies.

36,000x + 1,500 = 29,000x + 2,500

36,000 - 29,000 = 1,500x + 2,500x

36,000 - 1,500x = 29,000 - 2,500x

36,000 + 1,500x = 29,000 + 2,500x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $190.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?

20 games

10 games

15 games

25 games

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joe’s Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie’s Canoes charges a flat rate of $14 an hour. Find the number of hours for which the total amount that both places charge would be the same.

3 hours

4 hours

1 hour

2 hours

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Peppy Pets charges a flat fee of $15 plus $3 per hour to keep a dog during the day. Happy Hounds charges a flat fee of $21 plus $1 per hour. For how many hours is the total fee charged by the companies the same?

2 hours

3 hours

4 hours

5 hours

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Juan decided to join a gym to get in shape for football. He has two payment options. Option A is to buy a membership card and pay $2 each time he goes to the gym. Option B is to pay $4 each time he goes. A membership card costs $30. After how many times, t, will the cost of Option A be equal to the cost of Option B

50

20

15

25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Peppy Pets charges a flat fee of $15 plus $3 per hour to keep a dog during the day. Happy Hounds charges a flat fee of $21 plus $1 per hour. Which equation could you use to see when the two companies would charge the same amount?

18x = 22x

3x + 15 = x + 21

15x + 3 = 21x + 1

3x + 15 + 21x = 1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

n=

-12

11

1.5

-11

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?