Multi Step Problems

Multi Step Problems

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying a Fraction by a Whole Number

Multiplying a Fraction by a Whole Number

4th - 5th Grade

20 Qs

Fractions as Division

Fractions as Division

5th Grade

20 Qs

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

6th Grade

10 Qs

NC.5.NF.4 & 7 - Fractions Review/Practice

NC.5.NF.4 & 7 - Fractions Review/Practice

5th Grade

10 Qs

Word Problems - Algebra Equations

Word Problems - Algebra Equations

9th Grade

15 Qs

ELI's Customary Conversions

ELI's Customary Conversions

5th Grade

20 Qs

Fraction Problems

Fraction Problems

6th Grade

15 Qs

Multiply Fractions Word Problems

Multiply Fractions Word Problems

4th - 5th Grade

10 Qs

Multi Step Problems

Multi Step Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 3.OA.A.3, 5.NF.B.3

+9

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nate had 300 cookies for class. He dropped 145 on his way to school. His mom brought him 123 more cookies. How many cookies does Nate have now?

350

278

155

423

Tags

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For Halloween Debby and her sister combined the candy they received. Debby had 32 pieces of candy while her sister had 45. If they ate 24 pieces the first night, how many pieces do they have left?

101 pieces

50 pieces

53 pieces

21 pieces

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

April's discount flowers was having a sale where each flower was $3. If Emily bought 4 roses and 8 daisies, how much did she spend?

$15

$36

$7

$30

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jazzlyn and Yarismar each had 7 jars of fireflies. Each jar had 6 fireflies in it. How many firefies did they have in all?

98 fireflies

49 fireflies

42 fireflies

84 fireflies

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jasmine feeds her cat 1/4 cup of food each day. There are 6 cups of cat food in the bag. How many days will the bag of cat food last?

24

1 and 1/2

5 and 3/4

1/24

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

For breakfast, Joe bought a muffin for $1.60 and a cup of coffee for $0.55. For lunch, Joe had soup, a salad, and lemonade. The soup cost $2.75, the salad cost $7.85, and the lemonade cost $0.65. How much more money did Joe spend on lunch than on breakfast?

$13.40

$11.25

$9.10

$2.15

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A business printed 225 books on Friday. Each book had 350 pages. How many pages did the business print on Friday?

125

350

1900

78,750

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics