One Step Equations and Inequalities No Negatives Word Problems

One Step Equations and Inequalities No Negatives Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

One-Step Equation Word Problems

One-Step Equation Word Problems

6th Grade

10 Qs

Word Problem Equations

Word Problem Equations

6th Grade

10 Qs

One Step (+,-) Equations

One Step (+,-) Equations

6th Grade

20 Qs

One Step Equation Word Problem

One Step Equation Word Problem

6th Grade - University

20 Qs

One Step Equations and Word Problems

One Step Equations and Word Problems

6th Grade - University

20 Qs

One Step Equations Word Problems

One Step Equations Word Problems

6th Grade - University

20 Qs

Translate One Step Equation Word Phrase

Translate One Step Equation Word Phrase

7th Grade - University

11 Qs

One Step Equations and Word Problems

One Step Equations and Word Problems

6th Grade - University

20 Qs

One Step Equations and Inequalities No Negatives Word Problems

One Step Equations and Inequalities No Negatives Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Johnny earns $15 per hour dog walking. He wants to earn at least $105 to buy a new bike. Which inequality represents how long Johnny needs to work to afford his new bike?

15h ≤ 105

15h > 105

15h < 105

15h ≥ 105

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has $2,000 saved for a vacation. His airplane ticket is $637. Which inequality can be used to find out how much he can spend on everything else?

637 + x ≤ 2000

x − 637 ≤ 2000

637 + x ≥ 2000

x − 637 < 2000

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Javier has saved $55 toward the purchase of an IPOD. The IPOD costs $145. Which equation represents the amount Javier needs to save to by the IPOD?

55 + x = 145

145x = 55

55 - x = 145

145 (55) = x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Darshany bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an equation to solve this problem. Use c as your variable.

18c=6

c + 6= 18

c +18 = 6

3c=18

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select the equation that best represents the situation:

Josiah scored 37 points. This was 5 points more than Alex scored.

37 + 5 = k

k - 5 = 37

k + 5 = 37

5k = 37

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select the equation that best represents the situation:  After eating at the restaurant, Jude, Luke, and Michael decided to divide the bill evenly. If each person paid 27 dollars, what was the total of the bill ?

3b = 27

27 = b + b + b

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If one roll of masking tape costs $1.15, how many rolls can Emma buy  with $5.75?

1.15(5.75) = x

5.75x = 1.15

1.15x = 5.75

x = 1.15/ 5.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?