Simple Unit Rate

Simple Unit Rate

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

7th Grade

15 Qs

Proportion Review

Proportion Review

7th Grade

20 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Fractional Unit Rates

Fractional Unit Rates

7th Grade

21 Qs

Identify Unit Rate

Identify Unit Rate

7th Grade - University

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

8th Grade - University

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

7th Grade - University

17 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Simple Unit Rate

Simple Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Gina did 162 jumping jacks in 3 minutes. What is the unit rate in jumping jacks per minute?

61 jumping jacks per minute

38 jumping jacks per minute

54 jumping jacks per minute

45 jumping jacks per minute

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

jane bought 12 pizzas for $102. What is the unit rate in dollars per pizza?

$8.50 per pizza

$6.75 per pizza

$8.89 per pizza

$9.00 per pizza

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Luke worked 80 hours and earned $1,236 on his paycheck. What is the unit rate in dollars per hour?

$17.50 per hour

$15.45 per hour

$16.05 per hour

$14.85 per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Steve types 800 words in 6 minutes. What is the unit rate in words per minute?

133.33 words per minute

150 words per minute

195 words per minute

100 words per minute

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cyclist covers 45 miles in 3 hours. What is the cyclist's speed in miles per hour?

15 miles/hour

20 miles/hour

10 miles/hour

12 miles/hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a person walks 14 kilometers in 2 hours, what is their speed in kilometers per hour?

7 km/hour

8 km/hour

6 km/hour

5 km/hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A tank can be filled with water at a rate of 150 liters in 3 minutes. What is the unit rate of liters per minute?

50 liters/minute

60 liters/minute

40 liters/minute

45 liters/minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?