Simple Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Gina did 162 jumping jacks in 3 minutes. What is the unit rate in jumping jacks per minute?
61 jumping jacks per minute
38 jumping jacks per minute
54 jumping jacks per minute
45 jumping jacks per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
jane bought 12 pizzas for $102. What is the unit rate in dollars per pizza?
$8.50 per pizza
$6.75 per pizza
$8.89 per pizza
$9.00 per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Luke worked 80 hours and earned $1,236 on his paycheck. What is the unit rate in dollars per hour?
$17.50 per hour
$15.45 per hour
$16.05 per hour
$14.85 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Steve types 800 words in 6 minutes. What is the unit rate in words per minute?
133.33 words per minute
150 words per minute
195 words per minute
100 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cyclist covers 45 miles in 3 hours. What is the cyclist's speed in miles per hour?
15 miles/hour
20 miles/hour
10 miles/hour
12 miles/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a person walks 14 kilometers in 2 hours, what is their speed in kilometers per hour?
7 km/hour
8 km/hour
6 km/hour
5 km/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A tank can be filled with water at a rate of 150 liters in 3 minutes. What is the unit rate of liters per minute?
50 liters/minute
60 liters/minute
40 liters/minute
45 liters/minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
22 questions
FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Interpret Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rate/Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rates Unit Rate Proportions Review

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade