Simple Unit Rate

Simple Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Envision 2-1 to 2-3 Review

Envision 2-1 to 2-3 Review

7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Average Rate of Change - Word Problems

Average Rate of Change - Word Problems

9th - 11th Grade

18 Qs

Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

7th - 9th Grade

12 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Simple Unit Rate

Simple Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Apples cost $4.50 for 3 pounds. Find the unit rate in cost per pound.

$_____ per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Shrimp are $18 for 2 pounds. Find the unit rate in cost per pound.

$ ____ per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Jaylen paid $5 for 10 pieces of candy. Find the unit rate.

_____ candies per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Jaylen paid $5 for 10 pieces of candy. Find the unit rate.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Dean can run 5 miles in 45 minutes. What is his rate in minutes per mile?

____ minutes per mile

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Jason can read 5 pages in 10 minutes. Find the unit rate in minutes per page

_____ minutes per page

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Connor ate 20 gummies in 10 minutes. Find the unit rate.

_____ gummies per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?