Simple Unit Rate

Simple Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Conversions

Conversions

9th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratio, Proportions, Unit Rate Test

Ratio, Proportions, Unit Rate Test

4th - 7th Grade

17 Qs

Notes 2.1B: Unit Rates

Notes 2.1B: Unit Rates

8th Grade

18 Qs

Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

8th Grade

15 Qs

Simple Unit Rate

Simple Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Apples cost $4.50 for 3 pounds. Find the unit rate in cost per pound.

$_____ per pound

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Shrimp are $18 for 2 pounds. Find the unit rate in cost per pound.

$ ____ per pound

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Jaylen paid $5 for 10 pieces of candy. Find the unit rate.

_____ candies per dollar

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Jaylen paid $5 for 10 pieces of candy. Find the unit rate.

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Dean can run 5 miles in 45 minutes. What is his rate in minutes per mile?

____ minutes per mile

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Jason can read 5 pages in 10 minutes. Find the unit rate in minutes per page

_____ minutes per page

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Connor ate 20 gummies in 10 minutes. Find the unit rate.

_____ gummies per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?