Simple Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Apples cost $4.50 for 3 pounds. Find the unit rate in cost per pound.
$_____ per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Shrimp are $18 for 2 pounds. Find the unit rate in cost per pound.
$ ____ per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Jaylen paid $5 for 10 pieces of candy. Find the unit rate.
_____ candies per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Jaylen paid $5 for 10 pieces of candy. Find the unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Dean can run 5 miles in 45 minutes. What is his rate in minutes per mile?
____ minutes per mile
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Jason can read 5 pages in 10 minutes. Find the unit rate in minutes per page
_____ minutes per page
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Connor ate 20 gummies in 10 minutes. Find the unit rate.
_____ gummies per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate #2

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Proportions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Quiz
•
7th - 9th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade