Rate, Ratios and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?
35 miles per gallon
33 miles per gallon
37 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?
30 miles to 6 gallons
24 miles to 8 gallons
18 miles to 3 gallons
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to 15 miles per hour?
30 miles in 3 hours
30 miles in 2 hours
30 miles in 5 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My aunt paid $124 for 4 concert tickets. What is the rate for 7 concert tickets?
$210
$264
$217
$224
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My father paid $25.50 for 5 movie tickets. What is the rate for 9 movie tickets?
$45.90
$47.70
$46.80
$50.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Austin spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade