My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
Rate, Ratios and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?
35 miles per gallon
33 miles per gallon
37 miles per gallon
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?
30 miles to 6 gallons
24 miles to 8 gallons
18 miles to 3 gallons
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to 15 miles per hour?
30 miles in 3 hours
30 miles in 2 hours
30 miles in 5 hours
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My aunt paid $124 for 4 concert tickets. What is the rate for 7 concert tickets?
$210
$264
$217
$224
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My father paid $25.50 for 5 movie tickets. What is the rate for 9 movie tickets?
$45.90
$47.70
$46.80
$50.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Austin spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade