Rate, Ratios and Unit Rates

Rate, Ratios and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Unit Prices

Unit Rates and Unit Prices

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

6th Grade

16 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Rate, Ratios and Unit Rates

Rate, Ratios and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My father drove 231 miles with 7 gallons of gas.  What was his mileage (miles per gallon)?

35 miles per gallon

33 miles per gallon

37 miles per gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?

30 miles to 6 gallons

24 miles to 8 gallons

18 miles to 3 gallons

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to 15 miles per hour?

30 miles in 3 hours

30 miles in 2 hours

30 miles in 5 hours

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My aunt paid $124 for 4 concert tickets.  What is the rate for 7 concert tickets?

$210

$264

$217

$224

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My father paid $25.50 for 5 movie tickets.  What is the rate for 9 movie tickets?

$45.90

$47.70

$46.80

$50.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Austin spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?