6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
Compare Rates Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
multiply by 6 to get $180 per ticket
divide by 6 to get $5 per ticket
multiply by 30 to get $900 per ticket
divide by 30 to get $1 per ticket
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$22 for 6 books
Find the UNIT RATE
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How are rates and unit rates similar?
They both are fractions.
They both compare two different quantities of information.
They are not similar at all.
not here
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In word problems, the words each, every, per are often used to indicate what?
Slope
Y-intercept
Scale factor
Function
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
John can read 135 pages in 1 1/2 hours. What is Johns reading rate in pages per minute?
2.5
1.5
90
30
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Healey family drove 192 miles in
4.5 hours. How many miles could they drive at this rate in 3 hours?
64 mi
77 mi
128 mi
184 mi
20 questions
Unit rate
Quiz
•
8th - 11th Grade
20 questions
Rates and Compare Rates Math
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Compare Rates Ratios Word Problems
Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios
Quiz
•
6th Grade
17 questions
Review of 5.4 - 5.7
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Interpreting Linear Functions
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solve Problems With Unit Rates
Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rate and Rate Tables
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals
Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms
Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade