Megan and Desmond each added the same amount of water to their aquariums. Megan mixed 5 mL of a chemical solution with every gallon of water for her aquarium. Desmond mixed 8 mL of the chemical solution with every 2 gallons of water for his aquarium. Which of these statements is true?
Compare Rates Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Megan used more solution per gallon of water than Desmond, because 5 : 1 is greater than 8:2.
Megan used more solution per gallon of water than Desmond, because 5 mL is greater than 2 mL.
Desmond used more solution per gallon of water than Megan, because 8 mL is greater than 5 mL.
Desmond used more solution per gallon of water than Megan, because 8 : 2 is greater than 5:1.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Pranav took a trip to Jordan. Upon leaving he decided to convert all of his Dinars back into dollars. How many dollars did he receive if he exchanged 16 Dinars at a rate of 2 Dinars for every $3?
$10.67
$22
$24
$20
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is a UNIT RATE?
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios/rates/Measure

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade