Compare Rates Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Megan and Desmond each added the same amount of water to their aquariums. Megan mixed 5 mL of a chemical solution with every gallon of water for her aquarium. Desmond mixed 8 mL of the chemical solution with every 2 gallons of water for his aquarium. Which of these statements is true?
Megan used more solution per gallon of water than Desmond, because 5 : 1 is greater than 8:2.
Megan used more solution per gallon of water than Desmond, because 5 mL is greater than 2 mL.
Desmond used more solution per gallon of water than Megan, because 8 mL is greater than 5 mL.
Desmond used more solution per gallon of water than Megan, because 8 : 2 is greater than 5:1.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Pranav took a trip to Jordan. Upon leaving he decided to convert all of his Dinars back into dollars. How many dollars did he receive if he exchanged 16 Dinars at a rate of 2 Dinars for every $3?
$10.67
$22
$24
$20
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is a UNIT RATE?
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade