Compare Rates Word Problems

Compare Rates Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Compare Rates Word Problems

Compare Rates Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Megan and Desmond each added the same amount of water to their aquariums. Megan mixed 5 mL of a chemical solution with every gallon of water for her aquarium. Desmond mixed 8 mL of the chemical solution with every 2 gallons of water for his aquarium. Which of these statements is true?

Megan used more solution per gallon of water than Desmond, because 5 : 1 is greater than 8:2.

Megan used more solution per gallon of water than Desmond, because 5 mL is greater than 2 mL.

Desmond used more solution per gallon of water than Megan, because 8 mL is greater than 5 mL.

Desmond used more solution per gallon of water than Megan, because 8 : 2 is greater than 5:1.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Pranav took a trip to Jordan. Upon leaving he decided to convert all of his Dinars back into dollars. How many dollars did he receive if he exchanged 16 Dinars at a rate of 2 Dinars for every $3?

$10.67 

$22

$24

$20

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is a UNIT RATE?

10 miles / 2 hours

$6 for each hour

1 box / $3

15 pounds every 5 servings

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

$31

$39

$2,511

$34

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour

15 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar

6 cookies per dollar

9 cookies per dollar

1/9 dollars per cookie

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?