Compare Rates Word Problems

Compare Rates Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Compare Rates Word Problems

Compare Rates Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Megan and Desmond each added the same amount of water to their aquariums. Megan mixed 5 mL of a chemical solution with every gallon of water for her aquarium. Desmond mixed 8 mL of the chemical solution with every 2 gallons of water for his aquarium. Which of these statements is true?

Megan used more solution per gallon of water than Desmond, because 5 : 1 is greater than 8:2.

Megan used more solution per gallon of water than Desmond, because 5 mL is greater than 2 mL.

Desmond used more solution per gallon of water than Megan, because 8 mL is greater than 5 mL.

Desmond used more solution per gallon of water than Megan, because 8 : 2 is greater than 5:1.

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Pranav took a trip to Jordan. Upon leaving he decided to convert all of his Dinars back into dollars. How many dollars did he receive if he exchanged 16 Dinars at a rate of 2 Dinars for every $3?

$10.67 

$22

$24

$20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is a UNIT RATE?

10 miles / 2 hours

$6 for each hour

1 box / $3

15 pounds every 5 servings

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

$31

$39

$2,511

$34

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour

15 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar

6 cookies per dollar

9 cookies per dollar

1/9 dollars per cookie

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?