You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rate and Riot

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate miles per hour.
24 miles per hour
3 miles per hour
1 miles per hour
8 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Analyze the table. How many kilometers can be traveled in 1/3 hour?
1
3
10
20
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?
3 busses
10 busses
13 busses
18 busses
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of total shapes to circles?
3 : 4
4 : 3
7 : 3
3 : 7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios Rates Unit

Quiz
•
6th Grade - University
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit rate

Quiz
•
8th - 11th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade