Ratios Rate and Unit

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Find the unit rate.
44 stamps on 4 sheets = _________ stamps per sheet
11
12
8
10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What is the ratio of red apples to green apples?
7 to 3
4 to 7
4 to 3
3 to 4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
21 pages/hour
14 pages/hour
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Susan is baking a cake. There is a 2 to 1 ratio of cups of flour to cups of sugar. If you are going to use 8 cups of flour, how many total cups of ingredients will Susan need?
4
12
16
2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
3 miles/hour
6 miles/hour
9 miles/hour
12 miles/hour
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
SOL 6.12

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
Solving Proportions & Ratios

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Proportional Constant & Unit Rates

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade